Uşak Masalları

Uşak için, ister masal şehri deyin ister altın şehir.

Boşanma davalarının en çok olduğu il sıralamasında Uşak Türkiye dördüncü. (2012 yılı TUİK araştırmaları boşanma oranı 8.13)

İşlenen asayiş suçu sayısı: 4.349

Şehrin nüfusu: 338.019

Bin kişiye düşen suç sayısı: 12,87 (2011 yılı rakamları)

Hayat boyu Eğitim Gelişim Derneği tarafından 81 ilin Cumhuriyet Başsavcılıklarından aldığı bilgilere göre; 2010 yılında çocuklara karşı işlenen suçlarda, Isparta birinci olurken, Uşak ilk ona girmeyi başarmış.

Ama olsun;

Biz marka şehir olacağız. Ulubey kanyonlarımızı dünyaya tanıtıp turist çekeceğiz. Nasılsa “Tabiat Park”ı ilan ettirdik. Varsın Uşak’ın tüm pisliği kanalizasyonu Ulubey Kanyonlarına aksın.

Geçen ay, Zirve Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü Uşak Şubesi İzmir, Manisa, Aydın, Denizli ve Tekirdağ’dan 300 dağcıyı Uşak’ta toplayarak iki gün boyunca Kanyonlarda kamp ve yürüyüş yaptırdı. Uşak’ın tarihi ve turistik yerlerini gezdirdi. Karahallı Belediye Başkanı Sayın Nihat Süzek ve Avgan Belde Başkanı Sayın Mümin Bayar dışında kimse tınmadı. Olsun biz kanyonları dünyaya tanıtacağız. Daha Ne? Öyle her gelene “Hoş geldin” demek de neyin nesi? Uşak altın marka şehri olacak.

Trafik sorun değil. Hallederiz. İnsanlar nefes alamıyor. Ama ölçümlerde Uşak’ın havası temiz çıkıyor.  Kış geldi. Köy yolları yine çökecek. Dokuz Sele dere ıslahı Allah’ın izniyle yapılacak. Kentsel dönüşüm inşallah 2023 de tamamlanacak.  Ulubey ve Sivaslı yolları elbet bir gün bitecek. Soba zehirlenmelerinden ölen insanlar bir gün çok yemekten patlayıp ölecek.

Yani, balık kavağa çıkınca Uşak dünya markası bir şehir olacak. Üzerimi ört ki ölem. Uşak marka ya da altın şehir olur mu? Bilmem ama Uşak için en güzel tanımı Uşaklı ozan Mehmet Sezai Keyvanoğlu yapmış: “Bir Masal şehri Uşak”

Benim oyum belli

Malum, 30 Mart 2013 tarihinde yerel seçimlerde Uşak’a belediye başkanı seçeceğiz.   50 yıldır Uşak’ta yaşayan Salih Kılınç olarak bu seçimlerde kime oy vermeyeceğimi ve kime oy vereceğimi belirledim.  Bir çok adayı adayı kardeşlerimiz mega projelerle seçmeni etkilemeye çalışıyor. Kendilerine göre Uşak’ın eksikliklerini tespit edip projeler hazırlıyor. Ben, mega prjeolere oy vermeyeceğim. Kimse kusura bakmasın.

Ben basit ve hayatı dümdüz yaşayan bir adamım. Onun aşağıda naçizane dile getirdiğim çok basit işleri kimi “yaparım” diyorsa oyum onundur.

Neler mi istiyorum?

1-    Beton yığınlarına boğulmamış, göz zevkime ve ruhuma hitap eden daha çok yeşil alanlar istiyorum.

2-    Çöpleri kokmayan, günü gününe alınan temizlik ihalelilerinde sorun yaşanmayan bir Uşak istiyorum.

3-    Mevcut yolların ikide bir kazılıp bozulduğu değil, hizmet gitmeyen ya da hizmetin az gittiği mahallerde yol yapılmasını istiyorum. (Her gelen belediye başkanın 25 yıldır İsmetpaşa Caddesi ile uğraşmasını istemiyorum. Bir kere yapılsın. Hiç olmazsa 10 yıl el değmesin)

4-    Trafiğin Arap saçı olmadığı bir Uşak’ta yaşamak istiyorum. Aracıma ya da topu taşım aracına bindiğim zaman yayan yarım saate aldığım yolu 45 dakikada almayayım istiyorum.

5-    Caddelerinde karşıdan karşıya geçerken yarısı sarı, yarısı kırımızı, yarısı da yeşil yanan trafik ışıkları istemiyorum. (Sosyal medyanın fenomeni Pıçakçı Baatin; “Yeşil ışık araçlara 2 dakika, yayalara 23 saniye. Sanki motor bize takılı” diye müthiş bir analiz yapmış)

6-    Çilekeş bir Uşaklı olarak 50 yıldır şu soruya bir türlü yanıt bulamadım. “Neden Uşak’ta araçlar kaldırımda, yayalar yolda yürür?”  Bu durum, hemşerilerimiz tarafından o kadar kanıksanmış ki, şimdi kaldırımda yaya, yolda araç görünce şaşırıyorlar. Otopark istiyorum kardeşim otopark.

7-    Sabah işime giderken, akşam evime gelirken temiz hava soluyabileceğim bir Uşak istiyorum. (Sanırım bu mega projeleri hayata geçirmekten daha zor kiİ bugüne kadar hiçbir aday adayının projesinde temiz hava ile ilgili bir çalışma göremedim)

8-    Geliri gideri denk, ihaleleri şeffaf, bizzat halkın, “Ya bizim belediyenin harcı borcu nedir?  Merak ettim bir bakayım” diyebileceği camdan bir belediye istiyorum.

9-    Uşak’ta zengini fakiri herkese aynı mesafede duran bir belediye başkanı istiyorum. Uşak Belediye Başkanı bir garibin fakirhanesinde tarhana çorbasına kaşık sallasın istiyorum.

10-  Engelli vatandaşları gerçekten düşünen bir belediye başkanı istiyorum. Engellilerin sorunlarına yasal zorunluluktan değil, içtenlikle görev kabul ederek eğilsin istiyorum. Bu konuda Uşak belediye Başkanı Sayın Ali Erdoğan’a haksızlık etmek istemem. Engelliler için Uşak Belediyecilik tarihinde yapılmayan işleri başarıyla yaptı. Ancak engellilerin bana ilettiği en büyük sorun ise, ATM makinelerinden para çekemedikleri oldu. Sayın Erdoğan Ziraat Bankası İsmetpaşa Caddesi Şube Müdürlüğü tarafından takdirle karşılanacak bir düşünce ile engellilerin araçlarıyla çıkıp rahatça para çekmesi için yapılan rampayı söktürmüştü. Bugün Uşak’ta bir çok ATM’ye engelliler aracıyla yanaşamıyor.

İşte bu kadar zor işi hangi başkan adayı, “Ben yaparım” diyorsa oyum onundur.

 

Fikra : Demokrasi nedir?

 

- Öğretmen; Sosyal bilgiler dersinde çocuklara bir ödev verir,

 

- Herkes ailesine sorup demokrasinin tanımını özet halinde çıkaracak ve ezberleyecek

 

- Çocuk; Eve gelir Babasına sorar,

 

- Baba Demokrasi nedir?

 

- Babası yanıtlar,

 

- Önce bilmen gereken terimler var.Bak şimdi.

 

Ben bu eve para getiriyorum ben LİBERAL sınıfıyım. Hizmetçimiz bizim rahatımız için çalışıyor ayrıca geçimini sağlıyor, o işçi SINIFI, annen DEVLET bütün içişlerinden o sorumlu, sen HALKSIN hepimiz senin için çalışıyoruz, beşikteki kardeşinse GELECEK, şimdilik bunları bil sabah sana anlatıcam,

 

- Gece olur çocuk babasının anlattıklarını düşünürken birden hizmetçinin odasından sesler gelir. Çocuk kalkar ve gizlice içeri bakar. Birde ne görsün?Babası hizmetçinin üzerinde.. Hemen annesinin yanına gider ama nafile. Annesi horul horul uyumakta. Bu sırada kardeşi ağlamaya başlar yanına gider ve kardeşini beşiğinde altını pisletmiş bir şekilde bulur.

 

Ne yapacağını şaşırır ve yatar.

 

- Sabah kahvaltıda babası:

 

- Tanımları ezberlediysen şimdi sana anlatıcam DEMOKRASİYİ der.

 

Çocuk:

 

- Sen zahmet etme babacım. Ben çok iyi öğrendim. LİBERALLER İŞÇİ sınıfını becerirken DEVLET uyuyor HALK endişeli GELECEK'se pislik  içinde !

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Mehmet Ali Tek-eli 3 yıl önce

benim de oyum belli, ben yaptım oldu diyen bir belediye başkanı değil, halkın dediğini yapan projelerini halkıyla paylaşan bir belediye başka bu ali erdoğan şehrin yaşanabilir alanlarını beton yatı, ucube kule dikti, logo çakma çıktı, ne yaptıysa kimse beğenmedi neden? halka sormadı kendine göre kutarılmış şehircilik yaptı sonuç ortada... ben halkına danışan, devamlı uşak'ta yaşayan (ali erdoğan gibi yılın üçte birini il dışında geçiren değil) bir başkan istiyorum...sevgiyle kalın...

Misafir Avatar
gurbetci 3 yıl önce

temizlik tabi lazim ama temizlenecek sokak cadde lazim insanlar yolda yürüyor yollar dar kaldirim yokkkkk trafik sehrin havasindan suyundan daha önemli hasta si olan hastasini hastaneye götüremiyor yol yok olanida gitmek icin sehri bir tur atmadan gecemiyorsun ya akli basinda yetkili kimseler varsa avrupaya götürelim gezdirelim belki biraz gözleri acilir

Misafir Avatar
uşşak 3 yıl önce

otogar da olsun.. köy otogarı gibi terminalimiz var.. şu projede 1. olan terminal çok güzel.