Kenevir, Uşak'ta sadece 10 dekar alanda ekildi...

Uşak'ta kenevir üretimi masaya yatırıldı. Uşak'ta şimdiye kadar sadece 10 dekarlık alanda resmi kayıtlara geçen bir ekim var. Bunu yapan üretici de kar marjı düşük olduğu için bir daha ekim yapmayı düşünmüyor...

Kenevir, Uşak'ta sadece 10 dekar alanda ekildi...
ALİ KENAN
ALİ KENAN
12 Aralık 2020 Cumartesi 19:58

Uşak Üniversitesi Tarımsal ve Doğa Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından ve Uşak Üniversitesi Endüstriyel Kenevir Araştırma ve Uygulama Merkezi ile Uşak Üniversitesi Teknoloji ve Transfer Ofisi işbirliğiyle “Endüstriyel Kenevir” konulu konferans gerçekleştirildi.

Çevrimiçi (online) yapılan konferansa Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kenevir Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Selim Aytaç, Uşak Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı ve Tarımsal ve Doğa Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mehmet Fatih Çelen, Uşak Üniversitesi Endüstriyel Kenevir Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Uğur Yıldırım, Uşak Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Caner Urhan, Uşak İli Tarım ve Orman Müdürü Ertan Keleş, Uşak Ziraat Odası Başkanı Nafiz Mıdık, Kamu Kurumları, STK temsilcileri, sanayiciler ve akademisyenler katıldı.

Türkiye'de tekrar kenevir üretiminin arttırılabilmesi ve hak ettiği önemi kazanabilmesi adına ulusal düzeyde kapsamlı çalışmalar yaptıklarını belirten Prof. Dr. Ekrem Savaş, yaklaşık bir yıl önce kurulan Endüstriyel Kenevir Araştırma ve Uygulama Merkeziyle katma değeri yüksek milli ve yerli keneviri geliştirerek, ülke ekonomisine kazandıracaklarını söyledi. Rektör Savaş, “Ülkemizde kenevir üretimi yirmi bir ilde yapılmaktadır. Uşak da bu pilot illerden biridir. Kenevir önemli bir bitkidir. Kâğıt üretiminden ilaç yapımına, tekstil ürünlerinden biyoyakıta, bina yalıtım malzemelerinden kozmetik ürünlerine kadar birçok sektörde kullanılıyor. Kurduğumuz kenevir merkezimiz ile adaptasyon faaliyetlerine, AR-GE çalışmalarına, uygulamalarda karşılaşılan sorunlara etkili çözüm üretebilmesine ve yürütülmesine destek oluyoruz. Özellikle Tarım İl Müdürlüğümüz başta olmak üzere, sanayicilerimiz ve çiftçilerimizle işbirliğinde bulunuyoruz. Çiftçilerimizin bilgi düzeylerinin arttırılması ve ihtiyaç duydukları çalışmalarda akademik desteğin sağlanması noktasında çalışmalar yürütüyoruz. Birçok faydası olan kenevirin, narkotik özelliği bahanesi ile Dünya’daki ve Türkiye’deki üretimi kısıtlanmaya çalışılmıştır. Son yıllarda bu bitkinin önemi daha fazla anlaşılmaya başlamış, özellikle Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın bu konuyu gündeme getirmesi ile bitkinin hak ettiği önemi tekrar kazanacağını düşünmekteyim. Uşak Üniversitesi olarak paydaşlarımızla bir araya geldiğimiz ve karşılıklı fikir alışverişi yaptığımız bu tür etkinlikleri çok önemsiyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. ” şeklinde konuştu.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kenevir Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Selim Aytaç, “Endüstriyel Kenevir” isimli sunum gerçekleştirerek, yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi. Ülkemizde kenevirin durumu ve geleceği ile ilgili görüşlerini aktaran Prof. Dr. Aytaç, ülke kalkınması için tüm kurum ve kuruluşlarla işbirliğinin önemli olduğunu belirtti. Katılımcıların sorularının cevaplanmasının ve karşılıklı fikir alışverişinin ardından konferans sona erdi.

UŞAK'TA ŞİMDİYE KADAR SADECE 10 DEKAR ALANDA KENEVİR EKİMİ YAPILDI, EKİMİ YAPAN ÜRETİCİ KAR EDEMEDİĞİ İÇİN VAZGEÇTİ

Öte yandan Uşak'ta kenevir üretimiyle ilgili durum pek iç açıcı değil. Uşak’ta kenevir yetiştiriciliği bugüne kadar, sadece Kırka köyündeki 1 üretici tarafından, 10 dekarlık alanda denendi.
Suya çok ihtiyaç duyan ve üretim şekli mısırla hemen hemen aynı olan kenevir bitkisinin üretimi, ilimizdeki tarımsal bölgelerin sulama kapasitesinin yeterli olmaması ve çiftçiye beklenen maddi geliri sağlamadı için tercih edilmiyor. İlimizde, 2020 yılı içinde ekimi yapılan ve 10 dekarla sınırlı kalan üretimden de zarar edildiği ifade ediliyor. Kenevir ekimi yapan çiftçinin de önümüzdeki dönem kenevir ekmeyeceğini de yetkililerle paylaştığı belirtildi. Kilo başına 15 TL gelir elde edildiği tahmin edilen ve dekar başına ortalama 60 ila 70 kilogram verim alabilen çiftçilerin, çıkan maliyeti karşılayacak güçleri olmadığı için kenevir ekimine yanaşmadıkları belirtiliyor. Uşak Gıda ve Tarım Müdürlüğü’ne kenevir üretimi için bilgi almaya giden yoğun bir çiftçinin bulunduğu ve hemen hepsinin üretim şartları ve maliyetler nedeniyle, üretime başlamadan caydıkları öğrenildi. Tekstilde kullanılan kenevirin, Avrupa’daki bazı ülkelerde ilaç sanayinde kullanıldığı için daha fazla talep gördüğü ve Türkiye’de bunun kanuni düzenlemeler nedeniyle mümkün olmadığı bildirildi. Bu yıl 2 tip yeni kenevir tohumunun ülke genelinde deneneceği ve en fazla üretimin şu anda Samsun’da (suyun bolluğu nedeniyle) olduğu vurgulandı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.