AK Parti Gediz İlçe Başkanı: Murat Dağı'nda altın madenine karşı dava açtık

​AK Parti Gediz İlçe Başkanı Mesut Yörük, Uşak ve Kütahya’nın ortak doğal değeri olan Murat Dağı’na kurulması planlanan ve geçtiğimiz günlerde olumlu ÇED raporu verilen altın madeni projesine, karşı Kütahya İdare Mahkemesi’nde dava açtıklarını söyledi.

AK Parti Gediz İlçe Başkanı: Murat Dağı'nda altın madenine karşı dava açtık
ALİ KENAN
ALİ KENAN
24 Haziran 2019 Pazartesi 14:09

USAKPORT.COM/// ÖZEL///

AK Parti Gediz İlçe Başkanı Mesut Yörük, Uşak ve Kütahya’nın ortak doğal değeri olan Murat Dağı’na kurulması planlanan ve geçtiğimiz günlerde olumlu ÇED raporu verilen altın madeni projesine, karşı Kütahya İdare Mahkemesi’nde dava açtıklarını söyledi. 
     Bir süre önce,  AK Parti Kütahya Milletvekili Ahmet Tan ve Gediz Belediye Başkanı Muharrem Akçadurak ile ortak bir basın açıklaması yaptıklarını ve burada madenle ilgili ortaya koydukları söylemle ilgili sorulara yanıt veren  AK Parti Gediz İlçe Başkanı Avukat Mesut Yörük, maden projesinin uygulanacağı Gediz Karaağaç köyünün avukatı olduğunu belirtti. 
    “Söz konusu açıklamayı okuduk ve madene karşı olup olmadığınıza dair net bir kanıya varamadık. İfadelerinizde kafa karıştıran bazı noktalar var. Bu nedenle AK Parti Gediz İlçe Teşkilatı olarak, bu projeye karşı mısınız, değil misiniz?” sorusuna yanıt veren Mesut Yörük, şöyle söyledi: “Biz sözde duyarlı olanlar gibi değil, sadece icraatla bu işi yaparız. Biz bu açıklamayı sadece bu kişilerin samimi olmadığını ifade ettiğimiz için yaptık. Her açıklama yüzde 100 kafaya oturacak diye bir şey yok. Bu şekilde hoşa gitmeyen durumlar da olacak. Biz böyle bir konuyu her hangi bir şahsi ve siyasi ranta dönüşmeye izin vermeyiz. Lafla insanların zihnini bulandırıp, rant peşinde koşanlara meydanı bırakmayız. Hukuk devletiyiz ve yargı yoluyla hareket edeceğiz. Burası hukuk devleti ve biz de ona göre hareket ediyoruz. Ben Karaağaç köyü avukatı olarak karşı dava açtım. Belediyeler de dava açtı ve Uşak Belediyesi de dava açtı ve yargı süreci devam ediyor. Kütahya İdare Mahkemesi’ne dava açtık” dedi. 

DAHA ÖNCE YAPILAN AÇIKLAMADA ŞU İFADELER YER ALMIŞTI;

"Anadolu Export Maden Sanayi ve Tic. A.Ş. tarafından İR.85899 nolu ruhsat ile ÇED raporu alındığını resmi olarak duyumumuzdan sonra 2017 yılından itibaren takibini ve itirazını yaptığımız bu konu; idari ve hukuki anlamda yeni bir boyut kazandı. Öncelikle şunu belirtelim ki; idari takibimizin yanında yasal süresi içinde yargı yoluna gidilerek 7 Haziran 2019 tarihinde Gediz Belediyesi, konuyu beraberce takip ettiğimiz Uşak Belediyesi ve Karaağaç Köyü olarak ayrı ayrı yürütmeyi durdurma ve ÇED iptal davası açılmış bulunmaktadır. Murat Dağı'nda açılması düşünülen bu tesisin araştırma safhasında ana başlıklar itibariyle bölgedeki su kaynakları, kış turizmi açısından önem arz eden Murat Dağı TermalKayak Merkezi, sahadaki madencilik faaliyeti sırasında yapılacak patlatmalar nedeniyle termal kaynakların kaybolması, deprem bölgesinde bulunmamız sebebiyle zaman içerisinde oluşacak çatlaklardan sızmaların olabileceği, bu bölgenin göçer ve Yörüklerin konaklama ve mera alanları içinde olduğu, doğada nadir bulunan kuşların bu bölgede yaşadığı, yine bu bölgenin endemik bitkilerin varlığının son bulabileceği, hususlardaki kaygı ve görüşlerimizi önceki yıllarda hazırladığımız raporlarımızda ayrıntılı olarak bildirmiş bulunmaktayız. Bütün bunlarla birlikte fizibilite raporu incelediğinde; maden sahası ve kurulacak tesisin, Murat Dağı turizm alanı dışında olduğu, 9 yıl sürecek olan üretimin tamamlanmasından sonra sahanın terkedilme safhasında tekrar ağaçlandırılacağı, bununla birlikte dünyada ve Türkiye'de uygulanan altın çıkarma tekniği ve standartlarıyla üretimin yapılacağı, siyanürün de bazı sosyal medya hesaplarında ifade edildiği gibi derelere ve Gediz Nehrine salınacağı gibi bir durumun olmadığı, aksine, yapılacak tesisteki havuzlarda muhafaza edilerek devir-daimle aynı suyun kullanılacağı, suyun sahaya salınmayacağı, doğaya ve çevreye zararını önleyecek her türlü tedbirlerin alınacağı anlaşılmaktadır."

banner205

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.