OSB'lerin valiliklere devri, valinin kendi kendisini denetlemesi gibi bir sorunsalı doğurur

OSB'lerin yönetiminin valiye devri, çevre ve diğer alanlarda denetim sorunlarına yol açar. Çevre müdürlükleri tabi oldukları valiyi rahatça denetleyemezler....

OSB'lerin valiliklere devri, valinin kendi kendisini denetlemesi gibi bir sorunsalı doğurur
ALİ KENAN
ALİ KENAN
26 Ekim 2021 Salı 12:20

Organize Sanayi Bölgeleri’yle ilgili yeni bir kanun teklifi meclise sunuldu ve 4562 sayılı kanunda yapılacak olan değişiklikle söz konusu sanayi bölgelerinin valilere devredilmesi tekrar gündeme geldi.
Bu duruma ülke genelindeki bir çok sanayiciden tepkiler geldi.
Sanayici, bu durumun bürokrasiyi artıracağını ve bölgedeki işleyişin yavaşlayacağını düşünüyor.
Bu konuda sanayicilerin ülke genelinde gösterdikleri reaksiyona baktığımızda, ilk akıllarına gelen konunun bürokrasi olduğunu görüyoruz.
Sanayicilerin ortak tepkisi şu ifadelerle dile getiriliyor, “OSB’lerin idaresinde müteşebbis heyetinin zarurî kılınması ve valinin kontrol yetkisinin artırılması, idare sürecini değiştirecek ve valilik ile endüstrici ortasında bir fikir ayrılığı oluşturacaktır. Bu durum, endüstricinin kendi kendini yönetme yetkisini elinden alarak, sürecin büsbütün kamulaşmasına ortam hazırlayacaktır. Devletçi model, OSB’lerin gelişmesini yavaşlatır. Bakanlık, valilere yetki vermek yerine, OSB’lerdeki kontrolleri sıklaştırabilir…
Sanayici bu konuda haklıdır, bu durum hantal bürokrasiyi artırır. Fakat esasında burada atlanan çok daha önemli bir konu var: Denetimlerin nasıl yapılacağıdır.
Takdir edersiniz ki, kişi kendi öz denetimini veya otokontrolünü yapabilir, fakat kurumlarda bu iş böyle olmaz.
OSB gibi sanayi ve çevre gibi müdürlüklerin valiyi tabi olarak görev yapması, bu kurumların denetimleri nasıl yapacağı sorununu gündeme getirir.
Zira bu kurumlar, kendi amirlerini mi denetleyeceklerdir?
OSB’lerin valiliklerin güdümüne girmesi, çevre ve diğer konulardaki denetimlere zarar verecektir ve şu anda yok olan çevre çok daha büyük zarar görecektir.
Çevre adına faaliyet gösteren dernek ve vakıflar da denetim valiliklerde olduğu için daha rahat tepkilerini ve taleplerini ifade edemeyecektir.
Bu nedenle bu yasanın tekrar gözden geçirilmesi ve gerekirse geri çekilmesinde yarar vardır.
ALİ ARASLI///


Etiketler; #OSB #Vali devir

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.