Uşak'ta koronavirüsle ilgili hangi tedbirler alındı?

Uşak İl Sağlık Müdürü Dr. Sedat Kavas, yeni tip koronavirüsle ilgili alınan tedbirleri anlattı.

Uşak'ta koronavirüsle ilgili hangi tedbirler alındı?
ALİ KENAN
ALİ KENAN
18 Mart 2020 Çarşamba 13:28

Uşak İl Sağlık Müdürü Dr. Sedat Kavas, yeni tip koronavirüsle ilgili alınan tedbirleri anlattı. Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Uşak İl Sağlık Müdürü Dr. Sedat Kavas, “Bakanlığımızın emri gereği riskli grupta bulunan vatandaşlarımızın sağlık kuruluşlarına başvurularının en aza indirilmesi için alınan bir takım tedbirler kapsamında; -Kronik hastalık ve engellilik nedeniyle raporlu ve sürekli kullanımı gerektiren ilaçlar, tıbbi malzeme ve alt bezlerinin sağlık kuruluşuna gidilmeden reçete yazılmasına gerek kalmadan eczaneler ve medikallerden temin edilmesi, -Rapor süresinin bittiği süreli engelli raporu bulunan hastaların mevcut raporları Mayıs 2020 sonuna kadar geçerli sayılacak olup yenilemek amacıyla hastaneye müracaat etmemeleri gerekmektedir. Ayrıca Akut Solunum Yolu Enfeksiyonlarının genel bulaşma riskini azaltmak için önerilen temel ilkeler Yeni Korona virüs (COVID-19) için de geçerlidir” dedi.

Kavas, “El temizliğine dikkat edilmelidir. Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiği kullanılmalıdır. Antiseptik veya antibakteriyel içeren sabun kullanmaya gerek yoktur, normal sabun yeterlidir” ifadelerini kullandı.

Kavas, şu tavsiyelerde de bulundu:

  • Eller yıkanmadan ağız, burun ve gözlerle temas edilmemelidir.
  • Hasta insanlarla temastan kaçınılmalıdır (mümkün ise en az 1 m uzakta bulunulmalı).
  • Özellikle hasta insanlarla veya çevreleriyle doğrudan temas ettikten sonra eller sık sık temizlenmelidir
  • Hastaların yoğun olarak bulunması nedeniyle mümkün ise sağlık merkezlerine gidilmemeli, sağlık kuruluşuna gidilmesi gereken durumlarda diğer hastalarla temas en aza indirilmelidir.
  • Öksürme veya hapşırma sırasında burun ve ağız tek kullanımlık kâğıt mendil ile örtülmeli, kâğıt mendilin bulunmadığı durumlarda ise dirsek içi kullanılmalı, mümkünse kalabalık yerlere girilmemeli, eğer girmek zorunda kalınıyorsa ağız ve burun kapatılmalı, tıbbi maske kullanılmalıdır.
  • Çiğ veya az pişmiş hayvan ürünleri yemekten kaçınılmalıdır. İyi pişmiş yiyecekler tercih edilmelidir.
  • Çiftlikler, canlı hayvan pazarları ve hayvanların kesilebileceği alanlar gibi genel enfeksiyonlar açısından yüksek riskli alanlardan kaçınılmalıdır.
  • Seyahat sonrası 14 gün içinde ateş ve herhangi bir solunum yolu semptomu olursa maske takılarak en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalı, doktora seyahat öyküsü hakkında bilgi verilmelidir.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.