Mehmet Özkuk'a güven oyu!

Kamu Sen’e bağlı Türk Sağlık Sen’in Uşak Şubesi’nin 5’inci olağan genel kurulunda güven tazeleyen Sendika Şube Başkanı Mehmet Özkuk, bir dönem daha göreve devam edecek.

Mehmet Özkuk'a güven oyu!
23 Kasım 2013 Cumartesi 17:13

Türk Sağlık Sen Uşak'ta Özkuk'a güven oyu
İlgili Galeriye Git

 Kamu Sen’e bağlı Türk Sağlık Sen’in Uşak Şubesi’nin 5’inci olağan genel kurulunda güven tazeleyen Sendika Şube Başkanı Mehmet Özkuk, bir dönem daha göreve devam edecek. Türk Sağlık Sen Uşak Şubesi’nin 5’inci olağan genel kurulu, sonucu yeni yönetim de oluştu. Mehmet Özkuk’un önderliğindeki Türk Sağlık Sen Uşak Şubesi’nin yeni yönetimini; İbrahim Demir, Serdar Kulle, Kazım Karahan, Cemil Başer, İbrahim Bozan ve Ali Yüksel oluşturdu. 654 üyesi bulunan Türk Sağlık Sen Uşak Şubesi’nin 5’inci olağan genel kuruluna yoğun bir katılım oldu. Divan Başkanlığı’nı Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Ahmet Gürten’in yaptığı genel kurulda bir konuşma yapan Başkan Mehmet Özkuk, sendikasının özverili çalışmalarla belli bir seviyeye geldiğini ve bundan sonraki süreçte de çalışmaların devam edeceğini belirtti. Özkuk, “Türkiye’de son 10 yılda sağlık sisteminin üstüne adeta kabus gibi çöken sağlıkta dönüşümün en fazla mağdur ettiği kesim sağlık çalışanları olmuştur.  Hastanelerde yoğunluk artmış, çalışanın üstüne çok fazla iş yükü bindirilmiştir.  Yoğun iş yüküne rağmen yeterli istihdam yapılmamış, çalışma ortamı ve şartları iyileştirilmemiştir. Yaptıkları bazı meslek gruplarının çalışma saatini yükseltmek, yaptıkları işin sayısını arttırmak ve öğlen izinlerini yok etmek olmuştur. Sağlıkta şiddet yerini cinayet, ağır darp ve bıçaklama olaylarına bırakmış, çalışanlar can güvenliğinden endişe eder bir vaziyette görevlerini yapar hale gelmişlerdir.  Böylesine bir düzenin sonucunda da bugün Aile Sağlığı Merkezinden tutunda Üniversite hastanesinde çalışanlara kadar herkes sorunlar yumağı içinde hizmet üretmeye çalışmaktadır.  Aile hekimleri bugün yeter deyip meydana çıkmıştır. Hak ettikleri ve sınavda başarılı oldukları halde memur yapılmayan hizmetlilerin feryadları yurdun her yerinden duyulmaktadır.  Ebe ve Hemşireler geçmiş günleri adeta mumla aramaktadır. Yapılan anketlerde sağlık çalışanlarının yüzde 63’ünün çalışma şartlarının gerilediğini düşünmesi yaşanan durumun en çarpıcı örneğidir. Tüm bunlar yetmezmiş gibi döner sermayelerin emekliliğe yansıtılması gibi sağlık çalışanları için çok önemli olan bir talepte ısrarla görmezden gelinerek emeklilik zehir edilmektedir” dedi.


 

SAĞLIK ÇALIŞANLARININ EMEKLERİNİ HEBA EDİYORLAR

Konuşmasında sağlık çalışanlarının sorunlarına dikkat çeken Mehmet Özkuk, sözlerini şöyle sürdürdü: “500 Bin Sağlık çalışanı bu şartlara rağmen milletimize hizmet için uğraşırken iktidar gücü ile yetkilendirilenler,  yaptıkları toplu sözleşmeyle sağlık çalışanlarının düşük zam almasına neden oldular.  Hükümetin sunduğu tekliften bile daha düşük bir zamma evet diyerek çalışanların geleceğini karartılar.  2 yılını heba ettiler.  Sadece bunlarla da yetinmediler Enflasyon farkını da iktidara peşkeş çektiler.

Sosyal yardımlarda 1,5 yıl zam alınmamasına neden oldular. Memurun hakkı hukuku üzerinden kirli pazarlık yaptılar. Hükümetin artıkları ile beslenerek palazlanan bu malum sendika, tüm memurların ekmeği ile oynarken en ufak bir vicdani sızı bile duymamıştır. Hatta bırakın utanmayı, fütursuz bir pişkinlikle toplu sözleşmede çok önemli kazanımlara imza attık deme densizliğini bile göstermişlerdir. Ortada ne bir kazanım vardır ne de çalışanlar için önemli bir gelişme hayata geçmiştir. Ortada olan sadece hezimettir. tüm kamu çalışanlarının bunu görmesi lazımdır. Akil adam olmak için sıranın başına geçen bu zihniyet için, önemli olan  memurun derdi değil hükümetin projeleridir. Hükümetin her projesinin sosyal ayağında yer alan bu malum sendika,  ne çalışanların hakkı için bir gün alanlara çıkmışlardır ne de bir etkinlik gerçekleştirmiştir. Bunlar için önemli olan varlık sebepleri olan iktidardır.  Kamu çalışanları; bunların hiçbir şekilde gündem maddesi olmamıştır. Bakanları çağırıp programlar düzenlemek, iktidardan aldıkları talimatları yerine getirmek bunların tek işidir. Görevde yükselmede sözlü mülakat geldi, sesleri çıkmadı. Memurlara rotasyon yapılacak. Herkes yerinden yurdundan edilecek, bunun planlaması yapılıyor bunlardan yine ses seda yok. 7 Bin yunan doktor  ülkemize devlet tarafından çağrılıyor. Kamuda yabancı çalıştırmanın önü açılmak isteniyor. Bunlar yine kafalarını deve kuşu gibi kuma gömüyorlar.Sağlık çalışanlarının çok büyük bir kısmi bugün döner sermaye almıyor. Sabit ek ödemeye mahkum ediliyor.  Alınan ücretler 4-5 yıldır aynı düzeyde seyrediyor. Bunlar bu ekonomik felaketi anca seyrediyor. Her ay bine yakın sağlık çalışanı şiddete uğruyor. Yaptıkları tek iş film çektirip buna galalar düzenleyerek, idareci ağırlamak oluyor. Siyasetin kölesi olan, sesi kısık, çalışanı umursayanlar böyle yetkili olduğu sürece bakın bugün esnek istihdam, rotasyon gibi memurun başına türlü türlü çoraplar örülmenin hazırlığı yapılıyor.”

banner205

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.