Uşak'ın sırtına 1 buçuk milyar TL'lik maliyetli olan kambur inşa edildi!

CHP Uşak İl Başkanı Ali Karaoba, Uşak ve İstanbul hattında uçuşların bitme sebebi olan Zafer Havalimanı’nın devletin bütçesine ağır maliyeti olduğunu savundu. Karaoba, “Gelinen noktada Zafer Havalimanı, sadece devletin değil, Uşak ve Afyonkarahisar halkının da sırtında bir kambur haline gelmiştir. Hazineye verdiği zararın yanı sıra bu illerdeki vatandaşların sağlıklı ve kaliteli seyahat hakkını elinden almıştır” dedi.

Uşak'ın sırtına 1 buçuk milyar TL'lik maliyetli olan kambur inşa edildi!
ALİ KENAN
ALİ KENAN
20 Temmuz 2022 Çarşamba 10:11

CHP Uşak İl Başkanı Ali Karaoba, Uşak ve İstanbul hattında uçuşların bitme sebebi olan Zafer Havalimanı’nın devletin bütçesine ağır maliyeti olduğunu savundu. Karaoba, “Gelinen noktada Zafer Havalimanı, sadece devletin değil, Uşak ve Afyonkarahisar halkının da sırtında bir kambur haline gelmiştir. Hazineye verdiği zararın yanı sıra bu illerdeki vatandaşların sağlıklı ve kaliteli seyahat hakkını elinden almıştır” dedi. Karaoba, Zafer Havalimanı, yapıldığı dönemde (2011-2012), yaklaşık olarak 154 milyon TL'ye mal olduğunu ve o dönemdeki dolar kuru baz alındığında ise bu rakam 85 milyon dolar civarına yaklaştığını belirterek, "Bugünkü kur üzerinden Zafer Havalimanı'nın yapımı için yaklaşık olarak 1 buçuk milyar TL gibi bir kaynak gerekiyor. Bu paranın böylesine boşa bir yatırma gitmesi üzüntü vericidir" dedi.

CHP Uşak İl Başkanı Ali Karaoba, Uşak ve İstanbul hava trafiğinin bitmesinin nedenleri arasında gösterilen ve yap-işlet-devret modeliyle faaliyete başlayan Zafer Havalimanı için, 2022’nin ilk 6 ayında, ülkemizin bütçesinden 7 milyon euro civarında bir bedel ödendiğini ifade etti. Konuyla ilgili bir açıklama yapan CHP Uşak İl Başkanı Ali Karaoba, Uşak Havalimanı’nın işlemediğini ve bunun sebebinin hazine garantili yaptırılan ve beklenenin sadece yüzde 2 buçuğunu gerçekleştiren Zafer Havalimanı olduğunu ifade etti. Karaoba, yıllık 658 bin 866 yolcu garantisi verilen Kütahya’daki Zafer Havalimanı’nı bu yılın ilk altı ayında sadece 21 bin yolcunun kullandığını belirtti.

CHP Uşak İl Başkanı Ali Karaoba, “Uşak’ta önceki yıllarda çok iyi bir hava trafiği vardı. Uşak’tan uçağa binip İstanbul’un merkezi olan Atatürk Havalimanı’na inebiliyorduk. Yine sanayicimiz ve vatandaşımız işini görüp, ziyaretlerini yapıp, en rahat şekilde uçağa binip Uşak’a geliyordu. 1 saat 10 dakikada İstanbul ve Uşak arasında çok ekonomik ve rahat seyahat imkanımız, AKP’li milletvekillerinin yanlış yönlendirmesi ve bakanlıktaki bürokratların de buna mecbur bırakılmasıyla son buldu. Zafer Havalimanı çok büyük beklentilerle açıldı. Hatta o dönemde Uşak Milletvekilinin biri yarım saatte Uşak’tan Zafer Havalimanına gidileceğini söylemişti. Belki de kendi bindikleri ve trafiğe-radara takılmayan araçlardan herkeste var olduğunu düşünerek bu cümleyi kurdular. Gelinen noktada Zafer Havalimanı, sadece devletin değil, Uşak ve Afyonkarahisar halkının da sırtında bir kambur haline gelmiştir. Hazineye verdiği zararın yanı sıra bu illerdeki vatandaşların sağlıklı ve kaliteli seyahat hakkını elinden almıştır” dedi.

Zafer Havalimanı’nın hazineye büyük zarar verdiğini öne süren Karaoba, “Bugüne kadar yapılan ödemelere bakıldığında, müteahhidin lehine yüzde 96’lık bir yanılma payı var. Yani uçmayan uçak, gitmeyen yolcu için bu şirketlere para aktarılıyor. Bu seneki aktarılacak olan bedel de 7 milyon euro civarında. Euro kuru da çok yükseldiği için hesabı tutmaz bir şekilde, 250 milyon euroya yakın toplamda, 49 yıl boyunca bu firma sürekli olarak beslenecek. Allah sonumuzu hayretsin” dedi. Karaob,a “Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, Türkiye’deki havalimanlarının 2022 yılının ilk 6 aylık performans raporlarını açıkladı. Kütahya’da bulunan ve hizmete girdiğin günden beri yanılma payı ile gündeme gelen Zafer Havalimanı, yine garanti edilen yolcu sayısına ulaşılamadı” diye konuştu.

DHMİ’nin Zafer Havalimanı’na ilişkin verilerini değerlendiren Karaoba, şunları söyledi: “Devlet Havalimanları İşletmesi, 2022 yılının ilk 6 aylık performans raporlarını yayınladı. Buna göre Zafer Havalimanı, Türkiye’ye ve ekonomimize yine bir faciayı yaşatıyor. Zafer Havalimanı’nın ilk 6 aydaki yolcu sayısı 14 bin. Dış hat yolcu sayısı ise 7 bin 900. Toplamda hemen hemen 21 bin yolcu hizmet almış. Vadedilen, yolcu garantisi verilen sayı ise 658 bin 866. Yani müteahhidin lehine yüzde 96’lık bir yanılma payı var. Yani uçmayan uçak, gitmeyen yolcu için bu şirketlere para aktarılıyor. Bu seneki aktarılacak olan bedel de 7 milyon euro civarında. Euro kuru da çok yükseldiği için hesabı tutmaz bir şekilde, 250 milyon euroya yakın toplamda, 49 yıl boyunca bu firma sürekli olarak beslenecek. Allah sonumuzu hayretsin” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.