Uşak Üniversitesi kampüsü, dünya genelinde ilk sıralara girmeyi başardı

Uşak Üniversitesi kampüsü, dünya genelinde ilk sıralara girmeyi başardı

Uşak Üniversitesi kampüsü, dünya genelinde ilk sıralara girmeyi başardı
ALİ KENAN
ALİ KENAN
17 Aralık 2020 Perşembe 09:36

Dünya üniversitelerini çevreye duyarlılık, enerji, atık, ulaşım yönetimi ve sürdürülebilirlik alanlarında değerlendiren GreenMetric 2020 yılı Dünya Üniversiteler sıralaması yayımlandı. Dünyadaki önemli akreditasyon kurumları olan Webometrics Dünya Üniversiteleri sıralaması, SCImago gibi uluslararası kuruluşların sıralamalarında yer alan Uşak Üniversitesi, bu kez de UI GreenMetric (Dünya genelinde "En yeşil kampüsler" sıralaması) sıralamasında ilk 1000 üniversite arasına girdi.

Uşak Üniversitesi En Yeşil Kampüsler Arasında Yer Aldı

Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş konuyla ilgili yaptığı açıklamada, üniversitelerinin uluslararası en saygın akreditasyon kuruluşlarının sıralamasında yer almaya devam etiğine dikkat çekerek, ‘‘Üniversitemiz, 2020 yılına ait üniversite sıralamalarını içeren Webometrics Dünya Üniversiteleri sıralamasında, Türkiye’deki üniversiteler arasında 89’uncu sırada ve dünya sıralamasında 3 bin 085’inci sırada yer almıştı. Bu listede üniversitemiz, Türkiye’nin köklü üniversiteleri arasında yer alan Manisa Celal Bayar Üniversitesi ve Pamukkale Üniversitesi gibi kurumlar ile büyükşehirlerde yer alan İzmir Demokrasi Üniversitesi, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi ve Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi gibi kurumların önünde yer aldı. Ayrıca SCImago sıralamasına dâhil edilen Uşak Üniversitesi, bu sıralamada yer alan 3 bin 896 yükseköğretim kurumu arasından dünya sıralamasında 637. olarak ilk 1000 üniversite arasına girmiştir. Belirli kriterlere göre değerlendirmeye alınabilen, izlenen ve her üniversitenin değerlendirmeye kabul edilmediği bu kuruluşlarda üniversitemiz yer almayı başarmıştır. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir diğer saygın sıralama olan "Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları" sıralamasında da, yine üniversitemizden akademisyenler yer aldı. Şimdi de dünya genelinde "En yeşil kampüsler" sıralaması olan UI GreenMetric’te ilk bin üniversite arasına girerek, 758. sırada yer aldık.” dedi.

Çevre Dostu ve Sürdürülebilir Bir Üniversite

GreenMetric sıralamasının, üniversitelerin yeşil kampüs ve sürdürülebilirlikle ilgili mevcut durumlarını ve politikalarını değerlendirmek ve dünya çapında karşılaştırmak olduğunu aktaran Prof. Dr. Savaş, “Üniversiteleri her değerlendirme alanı için ayrı ayrı puanlayan GreenMetric, bu değerlendirmelerden aldıkları toplam puanlara göre sıralamayı yapıyor. GreenMetric, üniversite yöneticilerinin ve paydaşlarının ilgisini çekmek suretiyle küresel iklim değişikliği, enerji ve su tasarrufu, atık geri dönüşümü ve yeşil ulaşım ile mücadeleye daha fazla dikkat gösterilmesini teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Sıralamada daha üstte sıralarda yer almak için çevre dostu bir üniversite olmaya ve sürdürülebilir çalışmalarımızı uygulamaya yönelik gösterdiğimiz çabalar devam edecektir. Uşak Üniversitesi, tüm öğretim elemanları ve birimleri ile birlikte dünyanın saygın üniversiteleri arasında yer almak için emin adımlarla ilerlemektedir. Üniversitemizin her yönüyle yüksek nitelikli bir yükseköğretim kurumu olması yönünde katkı sağlayan tüm mensuplarımıza ve paydaşlarımıza gönülden teşekkür ediyorum.’’ şeklinde konuştu.

banner205

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.