94 yıl önce büyük bir kahramanlık destanı yazıldı

94 yıl önce büyük bir kahramanlık destanı yazıldı

94 yıl önce büyük bir kahramanlık destanı yazıldı
30 Ağustos 2016 Salı 06:59

USAKPORT.COM// Uşak Valisi Ahmet Okur, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 94’üncü yıldönümü nedeniyle bir mesaj verdi. Uşak Valiliği resmi internet sitesi aracılığıyla basına ve kamuoyuna mesaj veren Uşak Valisi Ahmet Okur, “15 Temmuz 2016 tarihinde yaşanan ve bu milletin birlik, beraberlik ve bağımsızlığına kasteden hainlere verilen cevap da 94 yıl önce Kurtuluş Savaşındaki gibi bir milletin adeta yeniden dirilişi ve şahlanışını gösterecek bir kahramanlık destanıdır” dedi. Vali Okur, mesajında, “Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi neticesinde kazanılan 30 Ağustos Zaferi Türk Milletinin en şanlı günlerinden birisidir. Anadolu'nun ebediyen Türk yurdu olduğunun ve Türk Milletinin esarete asla boyun eğmeyeceğinin dosta düşmana ilan edildiği 30 Ağustos Zaferi, Türk Milletinin bütün unsurlarıyla bütünleştiği, genci yaşlısı, kadını erkeğiyle gözünü kırpmadan canını vatanı uğruna feda ettiği bir mücadelenin sonucudur. Bu zaferle rengini şehitlerimizin kanından almış ayyıldızlı bayrağımız masmavi göğümüzde dalgalanmaya devam etmiş, ezanımız dinmemiş, ne bedenimiz ne de ruhumuz asla esaret altında kalmamıştır” dedi.

“Türkiye Cumhuriyeti Devletine giden yolda büyük bir dönüm noktası olan bu büyük zafer, Türk Milletinin en çaresiz zamanlarda bile en büyük güçlükleri aşabileceğinin göstergesidir. Devrin en güçlü ordularının dört bir cepheden amansızca saldırdığı bu mücadelede isimsiz kahramanlar, kadınıyla erkeğiyle herkes birer Mehmetçik olmuş, iman dolu göğsünü siper etmiştir” diyen Uşak Valisi Ahmet Okur, şöyle devam etti: “İşte 15 Temmuz 2016 tarihinde yaşanan ve bu milletin birlik, beraberlik ve bağımsızlığına kasteden hainlere verilen cevap da 94 yıl önce Kurtuluş Savaşındaki gibi bir milletin adeta yeniden dirilişi ve şahlanışını gösterecek bir kahramanlık destanıdır. Gözlerini ihanet bürüyen ve aziz milletin vatanı için neler yapabileceğini kestiremeyen bu hain FETÖ/PDY terör örgütü ve arkasındaki dış güçler milletin emanet ettiği tankla, helikopterle, uçakla ve türlü silahlarla millete saldırmış ancak elindeki tüm bu silahlı güce rağmen aziz milletimizin kahramanlığı ve cesareti karşısında bütün dünyaya rezil olmuştur. O gece bütün milletimiz ayağa kalkmış, bir olmuş beraber olmuştur. Vücudunu kurşunlara, tanklara, bombalara siper etmiştir. Dünyada da eşi benzeri olmayan bu şanlı harekette 15 Temmuz gecesi, hangi kökenden, hangi meşrepten, hangi siyasi görüşten olursa olsun Türk Milletinin kahir ekseriyeti tarihi bir imtihanı alnının akıyla vermiştir. Darbeciler ne kadar vicdansız, ne kadar ahlaksız, ne kadar cani, ne kadar şuursuz ise, milletimiz o derece asil, o derece dirayetli, o derece cesur, o derece kararlı bir tavır içinde olmuştur. Bu millet alnından öpülesi bir millettir. Bu millet her türlü teşekkürü, takdiri, hayranlığı hak eden bir millettir.”

Vali Okur, mesajını şöyle sonlandırdı: “Bin yıldır bu topraklarda hakimiyetini ve bağımsızlığını sürdüren Müslüman Türk Milletine yapılan saldırıların sonu gelmeyecek, haçlı zihniyeti ve onların yerli işbirlikçileri ihanetlerinden vazgeçmeyecektir. Ancak şu da bilinmelidir ki birliğimizi, dirliğimizi, bütünlüğümüzü kaybetmediğimiz sürece, şehit kanlarıyla sulanan ve bize vatan olan bu toprakları canımızdan aziz bilip saldırı ne zaman ve nereden gelirse gelsin püskürtecek güç ve cesarete sahibiz. 30 Ağustos Zafer Bayramınızı kutluyor bu vesilesiyle Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e, tüm silah arkadaşlarına ve şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize sağlıklı ve uzun ömürler diliyor; canlarını bu vatan için dün olduğu gibi bugün de vermekten kaçınmayan aziz milletimizin kahramanlığı karşısında saygıyla eğiliyorum.”

UŞAK BELEDİYE BAŞKANI NURULLAH CAHAN

Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan da usak.bel.tr adresi üzerinden bir mesaj yayınladı. Cahan, “Bugün ülke tarihimizin en anlamlı günlerinden birisinin daha yıl dönümü yaşıyoruz. Bundan 94. Yıl önce Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğindeki ordularımız düşman kuvvetlerine bu vatan topraklarını adeta dar etmiştir. Vatan evlatları bu uğurda çocuğundan yaşlısına, kadınından gencine kadar her yaş grubundan cepheler akmış ve hürriyetini düşman eline bırakmamıştır. Tarihimize baktığımızda da Türk milleti yüzyıllarca özgürlüğünü karakter etmesi hasebiyle her zaman destanlar yazmıştır. Kurtuluş Savaşı da işte bu güçlü neslin tezahürüdür. Bu ülkenin evlatları her zaman ‘Mevzu vatansa, gerisi teferruattır’ diyebilecek erdemdedir. Bunun en güzel örneklerinden birisi de şüphesiz 15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleşmiştir. Darbe kalkışması adında bu ülkeyi bölme ve parçalama oyunlarına milletimiz gösterdiği kahramanlıkla en güzel cevabı vermiştir. Bağımsızlığımız ise her zaman karakterimiz olacaktır. Bu vesileyle 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı en içten dileklerimle kutlarım” dedi.

AK PARTİ UŞAK MİLLETVEKİLİ MEHMET ALTAY

AK Parti Uşak Milletvekili Mehmet Altay da, 30 Ağustos Zafer Bayramı’yla ilgili verdiği mesajında, “30 Ağustos Zafer Bayramımız; halkımızın el ele verince, kenetlenince neler yapılabileceğini tüm dünyaya gösterdiği ve bu anlamda hem dünya tarihinin belleğinden hem de milli belleğimizden asla silinmeyecek bir zafer olarak bizi bölmek isteyen, bizi birbirimize düşürmek isteyenlere ve tüm dünyaya verilmiş en açık mesajlardan biridir. Bu eşsiz zaferin ardında, milletimizin birlik ve beraberliği, istiklal ve hürriyet aşkı, kahraman ordumuzun cesaret ve fedakarlığı vardır. Bu anlamlı günde bir kez daha farklılıklarımızı bir kenara bırakarak milletimizin değerleri ve ortak hedeflerimiz etrafında her zamankinden daha çok kenetlenmeye ihtiyacımız olduğunu belirtmek istiyorum. 30 Ağustos Zafer Bayramı'nı kutluyor, bu zaferi bize armağan eden başta Gazi Mustafa Kemal paşa olmak üzere istiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını rahmet ve şükranla anıyorum. Vatanı uğrunda kanlarını akıtan şehitlerimize, aramızda olmayan gazilerimize Allah’tan rahmet, hayatta olan gazilerimiz ile şehit ailelerimize de sağlık, huzur ve mutluluklar diliyorum” dedi.

AK PARTİ UŞAK İL BAŞKANI SERVET KUŞ

AK Parti Uşak İl Başkanı Servet Kuş, “Vatanımıza göz dikenlere milletimizin 30 Ağustos Zaferiyle, kendi iradesi ve rızası dışında dayatılan her türlü plan ve oyunu iman ve inancıyla tarihin karanlık sayfalarına nasıl gömebileceğini dosta ve düşmana bir kez daha göstermiştir. Muazzam zaferin yıldönümünde herkes bilmelidir ki, Taksim edilecek vatanımız, ayıracak insanımız, peşkeş çekilecek değerimiz, çizilecek sınırımız ve parçalanacak devletimiz asla yoktur ve olmayacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle Zafer Bayramımızı kutluyorum” dedi.

CHP UŞAK İL BAŞKANI ALİ KARAOBA

CHP Uşak İl Başkanı Ali Karaoba, “30 Ağustos, emperyalist güçlere karşı, toplumun tüm kesimlerinin dil, din, ırk, mezhep farkı gözetmeksizin bir araya geldiği, omuz omuza mücadele vererek zafer destanının yazıldığı günün adıdır” dedi. 
Karaoba, mesajında 30 Ağustos'un çağdaş ve demokratik Türkiye Cumhuriyeti’nin simgesi olduğunu vurgulayarak, “30 Ağustos, emperyalist güçlere karşı, toplumun tüm kesimlerinin dil, din, ırk, mezhep farkı gözetmeksizin bir araya geldiği, omuz omuza mücadele vererek zafer destanının yazıldığı günün adıdır. 30 Ağustos Zafer Bayramı sadece bir askeri başarı değil aynı zamanda Cumhuriyete ve demokrasiye giden yolun başlangıcıdır. Birlik ve beraberliğimizi geçmişte olduğu gibi bugün de bozmak isteyen bazı güçler olduğunu son yaşadığımız olaylarda daha net görüyoruz. Bu güçlere karşı 94 yıl önce nasıl mücadele ettiysek bugünde aynı mücadeleyi verme kararlılığındayız. Milletimizi bölmek isteyenlere, demokratik Cumhuriyetin kazanımlarını geriletmeye çalışanlara karşı hep birlikte mücadele edeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle, bu güzel topraklar üzerinde özgür ve bağımsız yaşamamızı sağlayan başta büyük zaferin Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere şehitlerimizi rahmet ve şükranla, gazilerimizi de minnetle anıyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum” ifadelerine yer verdi.

UŞAK ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF. DR. SAİT ÇELİK 
Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Çelik, e-posta aracılığıyla yayınladığı mesajında,  “30 Ağustos tarihi, vatanımızı işgal edenlere karşı, milletimizin birlik, beraberlik ve kardeşlik içerisinde verdiği eşsiz kurtuluş destanının adıdır. Tarihi, üstün başarılarla dolu bir milletin övünç abidesi olan 30 Ağustos Zaferi, milletimizin en zor şartlarda bile esaret altına alınamayacağının tarihsel ispatıdır. Aziz milletimizin her bireyi, bağımsızlığı, bayrağı, ezanı, milletinin birlik ve beraberliği, namusu ve onuru uğruna, bütün varlığını, hatta hiç düşünmeden canını dahi feda edebilecek yüksek bir karaktere sahiptir.  Milletimizin son yurdumuz olan Anadolu'yu ebedi yurdumuz olarak muhafaza etme mücadelesi dün olduğu gibi bugün de sürmektedir. Ülkemizin varlığına, birliğine ve dirliğine kasteden iç ve dış hiçbir güç bağımsızlığımızın üzerine gölge düşüremeyecektir. Ayrıca bu büyük millet; Her ulusa nasip olmayacak bu özelliğini nesilden nesile taşıyarak 15 Temmuz günü benzeri görülmemiş bir birlik ve beraberlik örneği ile bir kez daha adını tarihe altın harflerle yazdırmış, vatanını işgalcilere karşı canı pahasına savunmuştur.  Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, İstiklal Savaşımızın tüm kahramanlarını, aziz şehitlerimizi saygı ve rahmetle, gazilerimizi minnet ve şükranla anıyor, öncelikle şanlı ordumuzun kıymetli mensupları olmak üzere tüm milletimizin ve hemşerilerimin 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyorum”  dedi.
 

banner205

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.