Uşak Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde düzenlenen Nefroloji Diyaliz ve Transplantasyon Sempozyumu’nda bir resim sergisi açan ve babasından aldığı böbrekle Uşaklı Rukiye Gültekin, yaptığı resimlerle Uşak’ı tanıtıyor. ODTÜ’de yüksek lisans yapan ve Akdeniz Üniversitesi Grafik ve Görsel Sanatlar Bölümünü bitiren ve genç yaşına rağmen kariyeri dolu dolu olan Rukiye Gültekin, resim yaparak mutlu olduğunu ve hissettiği huzurun çevresine de yandığını ifade etti.

Bilen bilir, bilmeyen gerçek sanır! Bilen bilir, bilmeyen gerçek sanır!

Resim yapmaya çocuk yaştan itibaren başladığını dile getiren Rukiye Gültekin, “Resim benim küçüklüğümden beri var. Çok seviyorum ve psikolojik olarak beni rahatlatıyor. Resim ve renkler çok güzel. Mutluluğu nerede arayacağız diye düşündüm ve resimde buldum. Bir böbrek hastası olarak ben de diyaliz ünitesine girdim ve babam bana böbreğini verdi ve bana hayat bağışladı. Ben de bu sağlığa kavuşunca kendimi resme verdim. Güzel Sanatlar mezunuyum ve Uşak’ı resimle tanıtmaya çalışıyorum” dedi.

Resimlerinde Uşak’a özgü tarihi eserleri, doğal ve turistik değerleri işleyen Rukiye Demir, “Resimlerimde Karun Hazineleri, kanyonlar, Clandras köprüsü var. Normal soyut çalışmalar yapıyorum. Özel dersler veriyorum ve Uşak’ı sanatla birlikte birleştirmek istiyorum” ifadesini kullandı.

KÜÇÜKLÜĞÜNDEN BERİ HEDEFİYDİ

“Küçüklüğümden beri resim yapıyorum ve hedefim bir ressam olmaktı” diyen Rukiye Demir, “Üniversitede 2016’da resme başladın. ODTÜ’de yüksek lisans yaptım ve Akdeniz Üniversitesi Grafik ve Görsel Sanatlar Fakültesini de bitirdim. Resim yapmak aynı zamanda eğitimimi de domine etti. Çünkü her hangi bir sanatla uğraşıldığı zaman insanın ufku daha açık oluyor. Bu nedenle bütün anne ve babalara çocuklarını ilgi duydukları bir sanat dalına yönlendirmelerini öneriyorum” ifadesini kullandı.