Uşak Kanserle Savaş Derneği, meme kanseriyle farkındalık ayı etkinlikleri kapsamında, Eşme’de kortej yürüyüşü düzenledi. Yürüyüşe Eşme Kaymakamı Selin Sarı, Eşme Belediye Başkanı Hacı Mustafa Çetin, Dernek Başkanı ve Kent Konseyi Başkanı Mehmet Kurnaz ve vatandaşlar katıldı. Uşak İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı ekiplerin de katıldığı etkinlikte, meme kanserinin nedenlerini anlatan broşürler dağıtıldı ve pankartlarla hastalığa dikkat çekildi.

Burada bir açıklama yapan Dernek Başkanı Mehmet Kurnaz, meme kanseri ve diğer kanser türlerine karşı en önemli mücadele unsurunun farkındalık olduğunu ifade etti. Kurnaz, burada Sağlık Meslek Yüksekokulu öğrencileriyle beraber de etkinlik yaptıklarını kaydetti. Kurnaz, “Bir yıl içinde ülkemizde yaklaşık 18.000 kadına meme kanseri teşhisi konulmaktadır. Geçmişte ileri evrede teşhis edilen meme kanseri, günümüzde Bakanlığımızca yürütülen tarama programlarının etkisi ile erken teşhis edilebilmekte ve erken tanı oranlarımızda artış sağlanabilmektedir. Erken evrelerde tespit edilen meme kanserlerinin hem tedavileri daha başarılı olmakta hem de yaşam kalitesi önemli ölçüde artmaktadır. Bu sebeple, yürütülen toplum tabanlı taramalar yolu ile kadınlarımızın olası bir kanser gelişimi durumunda kanser gelişim sürecini erken evrede, henüz klinik bulgular ortaya çıkmadan tespit etmek ve kadınlarda meme kanserine bağlı ölüm hızını düşürmek mümkün olabilmektedir.

İnternette satılan suda ve yağda eriyen vitaminler karaciğere zarar veriyor İnternette satılan suda ve yağda eriyen vitaminler karaciğere zarar veriyor

Ülkemizde toplum tabanlı kanser taramalarına tüm illerimizde Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM) kurularak başlanmış, akabinde bu tarama programlarına Aile Sağlığı Merkezleri (ASM) ve Sağlıklı Hayat Merkezleri (SHM) dahil edilmiştir. Sözü edilen merkezlerimizde Avrupa Birliği Kalite Standartlarına uygun tarama programları ile son teknoloji dijital mamografi cihazlarımız yoluyla halkımıza ücretsiz olarak hizmet verilmektedir. Yine bu merkezlerimizde halk eğitimleri, KKMM (Kendi Kendine Meme Muayenesi Eğitimi) ve ücretsiz broşür dağıtımı da yapılmaktadır. Ulusal Kanser Kontrol Programımızda; tarama stratejilerinin yanı sıra korunma ve önleme programları ve halkın konuya ilişkin bilinçlendirilmesi çalışmaları da etkili olarak yürütülmektedir. Kadınlarımız meme kanserinin risk faktörlerini, belirtilerini, tanı ve tedavi yöntemlerini bilmeli, kanserden korunacak sağlıklı yaşam koşullarına yönelmelidirler” dedi.