Uşak’taki 14 Mayıs seçimlerine benzer bir tablo Türkiye geneli Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda yaşanıyor. Halk TV’deki ekrana göre önde görülen ve CHP Genel Merkezi tarafından her 2 oydan 1’ni aldığı belirtilen Kemal Kılıçdaroğlu, yurtdışı oyların gelmesiyle geriye düştü.

Yurtdışı oylarla tepki gösteren Halk TV’den Mehmet Tezkan, “Türkiye’de yaşamayan ve benim ne durumda olduğumu bilmeyen ve sene 1 kez turist olarak gelenler burada bizi 5 yıl yönetecek ismi belirliyor” diyerek tepki gösterdi. Benzer tepkiyi gazeteci Kadri Gürsel de tekrarladı.

YSK’nın son resmi rakamlarına göre Recep Tayyip Erdoğan yüzde 54,47’yle birinci ve Kemal Kılıçdaroğlu da yüzde 45,53’le ikinci durumda.

Uşak CHP'de delege galibi beyaz listede derin çatlak! Uşak CHP'de delege galibi beyaz listede derin çatlak!

Kemal Kılıçdaroğlu’nun bugün yaşadığının benzerini 14 Mayıs’ta Uşak İYİ Partili Muhammet Gür yaşamıştı. YSK’ya yapılan tüm itirazlar reddedildi ve İYİ Parti’nin Uşak’ta önde olduğu seçim yurtdışı oylarla AK Parti’ye 1 milletvekilliği olarak döndü. Normal şartlarda milletvekilliğini Uşak özelinde kazanan Muhammet Gür, bu sonuç nedeniyle seçilemedi. Muhammet Gür’ün seçilememesinde CHP’deki bazı grupların da etkisi oldu.