Uşaklı siyasetçi ve bürokrat Murat Mercan, Türkiye’nin Washington Büyükelçiliğine atandı.

Türkiye, başta ABD olmak üzere bazı başkentlerin büyükelçilerini değiştirdi. 2017'den bu yana Tokyo Büyükelçisi olarak görev yapan Murat Mercan'ı Washington'a gönderen Türkiye, Uşaklı bürokrattan çok şey bekliyor.

AK Parti kurucularından olan Mercan, hükümetin Washington'a atadığı ilk siyasi kökenli büyükelçi oldu.

Uşak'ta vekil adaylığı için istifa eden başkan geri döndü Uşak'ta vekil adaylığı için istifa eden başkan geri döndü

MURAT MERCAN KİMDİR? Babası doktor annesi ev hanımdır. 1977 yılında Eskişehir Anadolu Lisesi'nden mezun oldu. Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümü'nü 1981 yılında bitirdikten sonra, 1984 yılında aynı üniversitede yüksek lisans yaptı. Ardından ailesinin yaşadığı yer olan, 1981-1985 yılları arasında Eskişehir'de Anadolu Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü'nde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı. Bu dönemde ABD'de Florida Üniversitesi'ne doktora yapmak üzere gönderildi. Cleveland State ve yurda döndükten sonra Bilkent Üniversiteleri'nde öğretim üyeliği yaptı.  Eskişehir Anadolu Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü'nde tanıştığı meslektaşı Endüstri Mühendisi İnci Hanım ile evlendi. 3 çocuk sahibidir.

Ankara'da Bilkent Üniversitesi'nde doçent öğretim görevlisi iken, Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucu üyeliğinde bulundu. 22. Dönem'de Eskişehir'den milletvekili seçildi. 23. Dönem'de de Eskişehir Milletvekilliği'ne devam etti. 22. Dönem'de Avrupa Konseyi Parlamenterler Birliği Türk Delegasyonu başkanlığını yürüttü. 23. Dönem'de Türkiye Büyük Millet Meclisi Dışişleri Komisyonu Başkanlığını yürütmüştür. 3 Şubat 2012 tarihinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan yardımcılığına atanıp 5 Eylül 2014 tarihinde Bakan yardımcılığı görevinden istifa etmiştir.

Dünya Enerji Konseyi Türk Millî Komitesi Başkanı olarak görev yapmıştır. 17 Kasım 2017 tarihinde Tokyo Büyükelçisi olarak atandı. 8 Aralık 2020 tarihinde Washington büyükelçisi olarak atandı.