Uşak’ta yıkımı gündemde olan Uşak Belediye İşhanı’yla ilgili ortaya yeni tartışma çıktı. Söz konusu binayla ilgili kentteki bir riskli yapı şirketinin yöneticisi olan inşaat Mühendisi Celal Onur Şahal, daha önce süpermarket olarak kullanılan bölümde bulunan perde betonun kesildiğine dair açıklamalar yaptı. Söz konusu açıklamaların ardından kesildiği öne sürülen perde betonun bulunduğu Uşak Belediye İşhanı’ndaki işletme sahipleri, kesilen alanın 2 taşıyıcı kolon arasında kaldığını belirtti.

Bağ-Kurlu esnaf da 7200 günde emekli olacak Bağ-Kurlu esnaf da 7200 günde emekli olacak

Binadaki en eski esnaflarda biri Hayrettin Saymalı, iddia konusu olan perde betonun 2 kolon arasında kaldığını ve üst katlarda perde betonun devam etmediğini ifade etti. Belediye İşhanı’nın yöneticisi Rasık Demir, binayla ilgili süreci yargıya taşıyacaklarını ve burada güçlendirme talep edeceklerini belirtirken, “Binamızda o kadar çok karot alma işlemi yaptılar ki, sanki sağlam binayı çürüğe çıkarmak için özel bir çaba sarf ettiler. Binamızla ilgili güçlendirme yapılabilir” dedi.

Söz konusu açıklamalar üzerine telefonla ulaştığımız Celal Onur Şahal, binayı bizzat görüp görmediğine dair sorumuza her hangi bir yanıt vermedi. Şahal, perde betonun ne olduğunu öğrenmemiz gerektiğini ve işlerinin yoğunluğu nedeniyle telefonu kapatmak zorunda olduğunu ifade etti ve görüşmeyi sonlandırdı.

Konuyla ilgili görüştüğümüz 2 inşaat mühendisi, perde betonun binaların tabanından çatısına kadar olması gerektiğini ve buradaki perde betonun binayı olası bir depreme karşı daha dayanıklı kılmak için yapılmış olabileceğini belirtti. Daha önce yapı denetimi yapan bir inşaat mühendisi, "Perde betonla yapılan duvarlar genelde binanın zemininden başlar ve çatı katına kadar çıkar. Bu binada sanki depreme karşı 2 kolonu bir birine bağlamak için yapılmış gibi bir intiba ediniyoruz. Fakat normal şartlarda perde betonlu duvarlar, bu şekilde pek yapılmıyor" dedi. Bir başka inşaat mühendisi de, "Binadan alınan karotlar zaten oranın çürüğe çıkması için yeterli olacaktır. Hemen hemen bütün kolonlardan karot alınmış ve bu karot örneklerinin ardından eski haline gelmesi gerekirdi. Depremin ne zaman olacağını bilemeyiz ve bu işlemin hemen ardından binayla ilgili rapor çıksın veya çıkmasın bu kolonlar tekrar eski haline getirilmeli. Binayı delik deşik edip, beklemek de vicdani değil. Çünkü burası muhtemelen davalık olacak ve kolonların numune aldıktan sonra eski haline getirilmemesi de tehlike unsurudur" dedi. 

Binanın sadece belli bir kısmından yoğun bir şekilde karot alınması ve beyaz eşya ticareti yapan ve düğün salonuna kadar uzanan kısımdan yeteri kadar örnek alınmaması da dikkat çekti.  Binada yaptığımız incelemede, söz konusu beyaz eşya satıcısının bulunduğu alandan ve düğün salonu olarak kullanılan bölgelerdeki kolonlardan çok az sayıda kolondan karot alınması da kafalarda soru işareti bıraktı.  

EDİTÖRÜN NOTU: Uşak Belediye İşhanı eğer depreme dayanıksızsa yıkılmalı, fakat bu yıkım binanın sadece belli bir yerinde olmamalı. Riskli yapı uzmanı Celal Onur Şahal, belki işin uzmanıdır ve buna da saygımız vardır. Fakat buradaki sorun, binanın sadece belli bir bölümünün riskli olarak görülmesidir. Bina komple riskli sınıfına sokulmalı ve daha önce kağıt üzerinde bulunduğu bölgeyi bağımsız kılanlara da aynı işlem uygulanmalıdır ve buradaki esnaf da mağdur edilmemelidir.