Bu kapsamda, Atatürk Kültür Merkezinde özel çocuklara yönelik bir gün organize edildi. Etkinliğe Uşak Belediye Başkanı Yardımcısı Zeynep Ceylaner ve Hikmet Kahraman katılırken, burada down sendromlu çocuklara yönelik bir dizi eğlence organize edildi. Down sendromlu çocuklara yönelik müzikli etkinlikler, ebru sanatı ve çeşitli oyunlar organize edildi. Ayrıca çocuklara oyuncaklar hediye edildi. Burada etkinlikle ilgili bir açıklama yapan Uşak Belediye Başkan Yardımcısı Zeynep Ceylaner, down sendromlu çocukların ve tüm engellilerin destekçisi olduklarını ifade etti.

21 Mart Down Sendromu Farkındalık günü hakkında konuşan Ceylaner, “21 Mart Birleşmiş Milletler’in resmileştirdiği ve tüm dünyada çeşitli etkinlikler ile hatırlandığı Dünya Down Sendromu günü olarak kabul edilmiştir. 21 Mart Down Sendromlular günü genetik farklılığın daha çok tanınması ve down sendromlu kimselerin çok daha özel olduklarını gösteren önemli bir farkındalıktır. 21 Mart’ta kutlanmasının ise anlamlı bir sebebi var. 21. kromozomlarının 2 tane yerine 3 tane olması takvimlerde 21 ve 3 rakamını özel kılıyor. Bu yüzden Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü 21 Mart’ta kutlanıyor.

Uşak'ta kadınlara bedava ilkyardım eğitimi Uşak'ta kadınlara bedava ilkyardım eğitimi

Dünya genelinde 6 milyon insan bu genetik farklılığı taşıyor. Türkiye’de ise rakamların kesin olmamasıyla birlikte 100 bin civarı insanın bu genetik farklılığı taşıdığı tahmin ediliyor. Farkındalık oluşturmanın amacı hem bu farklılığa sahip olan bireylerin hem de ailelerin toplum içinde olan haklarını savunmaktır. Bugün artık biz biliyoruz ki, bu sendrom ile yaşamak zorunda kalan kişilerin de bizler gibi ihtiyaçları var. Özellikle psikolojik yönden oldukça hassas bir yapıya sahip olan bu kişilerin topluma kazandırılması adına düzenlenen etkinlikler, amacına ulaştı diyebiliriz” dedi.