Yeni Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin kaç yaşında ve nereli? Yeni Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin kaç yaşında ve nereli?

Eğitim İş Uşak Şube Başkanı Ercan Uzun, son 2 gün içinde 10 kişiyi sendikaya üye yaptıklarını söyledi. Konuyla ilgili bir açıklama Uzun, kent merkezi ve ilçelerde sendikal faaliyetleri sürdürdüklerini ifade etti.   Uşak Merkez’den Nirgül Çelik ve Faik Kaçar, Sivaslı’dan Gökhan Akgül, Gülhan Teper ve Banaz’dan Birgül Özoğul’u önceki gün üye yaptıklarını belirten Uzun, dün de; Sevinç Sever, Ramazan Coşkun, Sevim Akteke,, Semiha Akın Yıldız ve Volkan Çakır’ın önceki gün üye yapıldığını ifade etti. Üyelik çalışmalarına destek veren tüm Eğitim İş İlçe ve okul temsilcileriyle üyelerine teşekkür eden Uzun, eğitimcilerin sorunlarının hala çözüm bulmadığını ve sendikasının bu bağlamda çalışmalar ortaya koyduğunu ifade etti. Son günlerde sözleşmeli memura yönelik kadronun gündeme alındığını belirten Uzun, sözleşmeli öğretmenlerin mağdur edilmemesini talep etti. Uzun, “Sözleşmeli kamu emekçilerinin kadroya alınmasına yönelik AKP tarafından sunulan kanun teklifi, sözleşmeli öğretmenler bakımından mağduriyet yaratacak ve haklarını geri götürecek bir nitelik taşımaktadır. Yine bir seçim öncesi AKP tarafından zoraki hatırlanan kamu emekçilerine yönelik “kadro müjdesi” olarak sunulan ve yandaş sendikalar nezdinde şölenlerle avuçları patlarcasına alkışlarla karşılanan kanun teklifinin esas bakımından zaten en temel özlük hakkının iadesi olması yanında, sözleşmeli öğretmenlerin haklarını geriye götürür nitelikte olduğunu belirtmek gerekir. Kamu emekçilerinin bu temel hakkını lütuf olarak sunmanın bu boyutunu kabullenmeyeceğiz” dedi.
Uzun, şöyle devam etti: “Eğitim-İş, her hal ve şart altında kamu emekçilerinin doğrudan kadrolu olarak istihdamını savunmakta olup, sözleşmeli, ücretli gibi aynı işi yapanlara farklı statüler getirilmesine karşı olduğunu her fırsatta dile getirmiştir. Bu Kanun teklifinin sözleşmeli statüyü ortadan kaldıran bir yönü olmayıp, 28.11.2022 tarihinden önce işe başlayan kamu emekçilerinin bu kapsamla sınırlı olmak üzere kadroya alınacağı öngörülmektedir. Bu bakımından yaratılan havanın aksine sözleşmeli statünün bütünüyle ortadan kaldırılmadığını belirtmek gerekir. Diğer yandan kanun teklifinde sözleşmeli öğretmenlerin, sözleşmeli geçen süreler dahil olmak üzere dört yılını tamamlamadan eş durumu dahil mazerete bağlı yer değişikliği talebinde bulunamaması öngörülmektedir. Bu bakımdan mevcut üç yılını dolduran sözleşmeli öğretmenlerin bu mazerete bağlı yer değiştirme hakları gasp edilmiş olacaktır”.
“Yandaş sendikaların göz boyama adına sevinç naraları atarken, ortaya çıkan bu hak gaspı karşısındaki suskunluğunu da eğitim emekçileri unutmayacaktır” diyen Uzun, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Uyarıyoruz! Kanun teklifinin bu hali kabul edilemezdir. Tüm örgütlü gücümüzle buna karşı duracak, kamu emekçisinin hakkının gasp edilmesine sessiz kalmayacağız.”