Adaylar belli olduktan sonra en büyük tepki, AK Parti’nin Uşak İl Teşkilatlarında ortaya çıktı. Mevcut vekil İsmail Güneş, hiç aday adayı olmamasına rağmen İl Başkanı Fahrettin Tuğrul ve aday adayı olan Hilal Sabancı’nın sıralamaya girmesine, parti tabanından tepkiler geldi. AK Parti’de tabanda oluşan tepkiler medyada ve sosyal medyada yer almaya devam ediyor.

Fakat aday listesiyle ilgili bir kriz de, Uşak İYİ Parti’de yaşanıyor. İYİ Parti’de yaşanan tepki, ikinci sıraya yazılan milletvekili adayı Genel Cerrah Opr. Dr. Dalyan Özdemir’in çalışmalara katılmamasından kaynaklanıyor ve 3’üncü sıra aday Tolga Pirincçi’ye ait bir hesaptan paylaşılan “Birlikte Kazanacağız, Tarih Yazacağız” sloganlı reklam görselinde, “Muhammet Gür ve Tolga Pirinçci”nin İYİ Parti Uşak Milletvekili adayları olarak tanıtılması dikkat çekti. Aynı görselde, Op. Dr. Dalyan Özdemir’in isminin yer almaması ve O’nun yerine Genel Başkan Meral Akşener’in fotoğrafının bulunması, listeyle ilgili yaşanan krize dair uç veriyor.

Önceki gün partide yapılan rozet takma töreninde Tolga Pirinçci’ye ayak üstü bu durumu sordum, kendisi geçiştirme bir cevap verdi ve İYİ Parti Uşak İl Başkanı Ayşegül Obalı’nın konuyla ilgili bir açıklama yapacağını dile getirdi. Fakat Ayşegül Obalı, bu konuyla ilgili henüz net bir açıklama yapmadı.

Kesin aday listesi açıklanana kadar diğer aday adaylarıyla köy köy, mahalle mahalle gezen Dr. Dalyan Özdemir, listenin belli olması üzerine ameliyatlarını gerekçe gösterdi ve Pazar gününden bu yana faaliyetlerde görülmedi.

İYİ Parti Genel Merkezi bu duruma istinaden aday listesini değiştirebilir. Bugün, YSK’ya aday değişimi için gerekli başvurunun yapılabileceği ifade ediliyor.

Dalyan Özdemir’in her ne kadar kamuoyunda tanınırlığı olsa da, seçimden seçime partilerde boy göstermesi ve aday adayı olması ister istemez, bir tepki doğuruyor. Burada birinci sıra aday olmasının İYİ Parti’ye her hangi bir olumsuz yansıması olmazdı. Fakat siyaset, emek verilmesi gereken bir alan ve emek vermeden de birinci sıraya yazılması doğru olmazdı zaten.

Gerçi Muhammet Gür de seçimden seçime partiye uğrayan bir isim ama bir önceki yerel seçimi kıl payı kaybetmesi artı puan olarak kendisine dönmüş. Şu anda seçim tüm bu olumsuzluklara rağmen 1-1-1 görünüyor. Fakat İYİ Parti Uşak İl Teşkilatı, kendi kalesine atılan golün henüz farkında değil...

İYİ Parti’nin birinci sıra adayı Muhammet Gür, bu seçimde aday olarak bir sonraki yerel seçimde partisini alternatifsiz bıraktı. İYİ Parti Uşak’tan 1 milletvekili çıkarırsa, yani Muhammet Gür, Ankara’ya giderse İYİ Parti burada aday aramak zorunda kalacak. Muhammet Gür seçimi kaybederse de bu sefer kendi imajını zedeleyecek ve belediye seçimlerinde de aday olmasının hiçbir anlamı kalmayacak. İYİ Parti’nin burada çok ciddi taktiksel bir hata yaptığını söylemek mümkün.

Yerel seçimlerde Uşak'ta ittifak olur mu? Yerel seçimlerde Uşak'ta ittifak olur mu?

Uşak’taki bu durum, Türkiye’nin tüm illerinde farklı varyantlarla yaşanıyor.

YAZAN: ALİ ARASLI