Uşak Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Kurum Koordinatörlüğü tarafından 18 Aralık Dünya Göçmenler Günü dolayısıyla organize edilen etkinlikler Recep Tayyip Erdoğan Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

Düzenlenen etkinliğe Uşak Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İsmail Hakkı Nakilcioğlu, Uluslararası İlişkiler Genel Koordinatörü Dr. Öğretim Üyesi Özgür Tarhan, Göç Araştırmaları ve Siyaset Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğretim Üyesi İnci Aksu Kargın, Uluslararası İlişkiler Genel Koordinatörlüğü Uluslararası Öğrenci Kurum Koordinatörü Dr. Öğretim Üyesi Ferhat Karaman, Uşak Göç İdaresi İl Müdürlüğü İl Göç Uzmanı Fatih Demirer, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

LGS öncesi stresle nasıl başa çıkılır? LGS öncesi stresle nasıl başa çıkılır?

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İsmail Hakkı Nakilcioğlu, 18 Aralık Dünya Göçmenler Günü dolayısıyla yaptığı konuşmada, “Bugün dünyada her 7 insandan birisi göçmen. Dünyada 230 milyondan fazla insan, doğduğu ülke dışında yaşıyor. Bugün dünyada İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra en geniş çaplı insan hareketi yaşanıyor. Bugün dünyada savaş, zulüm ve yokluktan kaçan yüz binlerce insan, insan haklarına, insan onuruna yakışır bir hayatın peşinde.” şeklinde konuştu.

Uşak Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Kurum Koordinatörü Dr. Öğretim Üyesi Ferhat Karaman; son 30 yılda dünyada göçmen sayısının 75 milyondan 300 milyona çıktığını belirterek, “Uluslararası göç politikaları ile birlikte yüzlerce öğrenci, ülkelerinden başka ülkelere eğitim almak amacıyla göç ettiler. Ülkemizde Cumhurbaşkanlığı’nın aynı zamanda uluslararasılaşma politikaları ile birlikte Türkiye’de son 10 yıl içinde 30 binden 200 bine yakın eğitim alan göçmen öğrenci var.” ifadelerini kullandı.

Uşak Üniversitesi Göç Araştırmaları ve Siyaset Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğretim Üyesi İnci Aksu Kargın ise ülkelerinden zorunlu sebeplerden dolayı ayrılmak zorunda kalan göçmenlere yönelik yapılan araştırmalarla ilgili bilgiler verdi. Konuşmasında Edward Said’in “Sürgün insanın gerçekte ait olduğu yer ile kalmak zorunda bırakıldığı yer, içi asla doldurulamayacak bir gediktir.” sözleriyle zorunlu göçün sıkıntılarını aktardı.

Etkinlikte “İkamet İzni İşlemleri” adlı bir sunum yapan İl Göç Uzmanı Fatih Demirer, göçmenlerin ikamet alma süreçlerini anlattı.

Etkinlik, Afganistanlı, Ahıskalı, Azerbaycanlı, Kazakistanlı, Türkmenistanlı ve Suriyeli öğrencilerin müzik, dans ve tanıtım gösterilerinin ardından sona erdi.

Etkinlik kapsamında ayrıca Uşak Üniversitesi’nde öğrenim gören uluslararası öğrenciler, fuaye alanında ülkelerine ait stantlar kurarak ulusal ve yerel kültürlerini tanıttılar.