Uşak’ta fırıncı esnafı ekmeğin fiyatını 4’ten 5 TL’ye çıkardı. Yeni uygulamaya göre daha önce 4 TL’den satılan 210 gram ekmeğin gramajı 20 gram artırıldı ve 230 gramlık ekmek fiyatı 5 TL olarak belirlendi.

Buna göre daha önce kilogram fiyatı 19 TL 5 kuruş olan ekmeğin fiyatı, yeni zam ve gramaj artışıyla birlikte 21 TL 73 kuruşa yükseldi. Kilogram bazında ekmeğe yapılan zam 2 TL 68 kuruş olurken, toplamdaki zam oranı yüzde 14 civarında oldu.

İhtiyaç kredi faiz oranları ne kadar oldu? İhtiyaç kredi faiz oranları ne kadar oldu?

Konuyla ilgili görüştüğümüz bir fırıncı esnafı, zam için yaklaşık 1 ay önce karar alındığını ve uygulamanın bugün başladığını belirtti. Fırıncının artan girdi maliyetleri nedeniyle güçlük çektiğini belirten fırıncı esnafı, “1 ay önce bağlı olduğumuz odamızın talebi üzerine karar alındı ve bu hayata geçti. Fakat zammı uygulamaya hemen başlamadık ve bugün itibariyle zam uygulanıyor. Buradaki artış oranı sadece fiyatta olmadı, ekmeğin gramı da arttı. Kilogram bazında ekmeğin fiyatındaki artış yüzde 14 civarında çıkıyor. Tabii bizim aldığımız ürünlerin maliyeti ise yüzde 25 seviyelerinin üzerinde artıyor. Vatandaşımızı üzmek değil niyetimiz. Fakat her ürüne zam geliyor ve bununla da kalmayarak enerji maliyetleri de artıyor. Temennimiz bir an önce kalıcı istikrarın sağlanması” dedi.