Ayhan Çitim başını masaya çarptığı için hayatını kaybetti Ayhan Çitim başını masaya çarptığı için hayatını kaybetti

Uşak Belediyesi Dünya Su Günü etkinliklerini bu yıl daha yoğun bir şekilde geçirdi. Suyun hayati önemi ve yaşanan kuraklık nedeniyle kıtlığına değinen Uşak Belediyesi ekipleri, kentteki su kaynaklarının durumu ve dünya genelindeki kuraklık nedeniyle vatandaşa bilgi verdi. Uşak’ta su seviyesi kritik durumda şimdiye kadar birçok proje ile tedbir alan İklim değişikliği ve benzeri sebeplerle kuraklık dünyanın gündeminde yer alıyor. Türkiye’de olduğu gibi Uşak’ta da suyun verimli kullanılması adına çeşitli çağrılar yapılıyor. Ancak yeterli yağış olmaması nedeniyle vatandaşlara yoğun bir şekilde tasarruf çağrısı yapan Uşak Belediyesi, Dünya Su Günü kapsamında farkındalık için önemli etkinliklere imza attı. Vatandaşların ulaşabileceği her mecradan susuzlukla ilgili bilgilendirme yapan Uşak Belediyesi, 22 Mart Dünya Su Günü’nü de en iyi şekilde değerlendirdi. Günün anlam ve önemine dair Atatürk Kültür Merkezi’nde çocuklara yönelik çevre konulu bir tiyatro oyunu sahneleyen Uşak Belediyesi ayrıca vatandaşlara perlatör ile tasarruf tedbirlerini içeren broşürlerin dağıtımını gerçekleştirdi.
Öte yandan Atatürk Kültür Merkezi’nde Uşak Belediyesi Şehir Tiyatrosu tarafından sahneye taşınan çevre konulu Medusa Müzikali, insanların atmosfere ve suya verdiği zararı anlattı, çevreyi kirletmemek üzere mesajlar verdi. Susuzluk ve çevre kirliliğinin insanlara olan etkisini gösteren; bilinçli davranmayla bu sorunların çözülebileceğini vurgulayan oyun miniklerden büyük ilgi ve beğeni topladı. Ayrıca tiyatro izlemeye gelen çocuklara etkinlik öncesinde Uşak Belediyesi’nin hazırladığı suyu tasarruflu kullanmayı anlatan özel bir film de izletildi. Miniklere su israfına karşı çevresini uyarma çağrısı yapıldı.
Uşak Belediyesi’nin daha önce de zaman zaman gerçekleştirdiği perlatör dağıtımı bu kez Dünya Su Günü için şehrin farklı noktalarında tekrarlandı. Uşak Belediyesi personelleri tarafından İsmet Paşa Caddesi, Çarşamba Pazarı ve Mende Pazarı’nda musluklara takılan ve yüzde 70’e kadar tasarruf sağlayan perlatör aparatı ile su tasarruf yöntemlerini içeren broşürler dağıtıldı. Atatürk Kültür Merkezi’nde çocuklarda temiz ve yeşil bir dünya hayalini güçlendirmek, farkındalık oluşturmak amacıyla, ortaokul öğrencileri için konusu “kuraklık ve su” olan “Scratch Yarışması” başlatıldı.“usakkultursanat.com” internet sitesi üzerinden başvurulabilen ödüllü yarışmada son başvuru günü 5 Mayıs olarak açıklandı.

Uşak’ın kuraklık sorunu yaşadığını belirten Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, “Kuraklık nedeniyle duran çalışma tekrar başlayacak ve buradan takviye olarak sular gelecek. İkinci aşamada da barajın takviye olması nedeniyle bununla beraber proje çalışmalarımız da olacak. Bununla beraber bölgeye yakın olan Baltalı Göleti’nin oradan suyun sisteme bağlanması için de bir çalışmamız var. Bu da önemli gündem maddemizden bir tanesi. Bununla ilgili bir ihale süreci başlayacak. Kaynaklarımızı kaybetmemiz için yağışı bir kenara bırakırsak, olan suyu da kaybetmemek ve hareketliliğin bitmemesi için de madencilik faaliyetlerine karşı tavrımızın da sürdüğü ortadadır. En yakın zamanda DSİ’den de bu konuda bir açıklama olacak ve koruma alanı ilanı yapılacak. Biz kaynakları etkin kullanmak için çağrı yapıyoruz ve bu konudaki duyurularımızı görüyorsunuz. Kaynaklar etkin kullanmak için daha fazla gayret göstermek de son derece önemli” dedi.