Yeni MİT Başkanı İbrahim Kalın kimdir? Yeni MİT Başkanı İbrahim Kalın kimdir?

Uşak’ta, 2013 ve 2016 yılları arasında ‘Kent Kart64’ adıyla uygulanan ve Manisa İdare Mahkemesi tarafından iptal edildiği için yürürlükten kaldırılan şehiriçi otobüslerde, yeniden elektronik para sistemine geçiliyor.  Uşak Belediye Meclisi’nde konuyla ilgili yeni bir karar alıdı. Buna göre kartlı sisteme geçişle birlikte, kentteki taşıma esnafından yüzde 10 oranında komisyon alınacak. Mecliste bir konuşma yapan Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, Türkiye’de kartlı sistemin uygulanmadığı 2 kentin bulunduğunu ve bunlardan birinin Uşak olmasının üzüntü verici olduğunu ifade etti. Konuyla ilgili burada bir açıklama yapan Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, yeni güzergahlarında da belirleneceğini dile getirdi.  Başkan Mehmet Çakın, “Kartlı sisteme geçiş için çalışmaları başlattık ve kısa bir süre içinde dönüşümü sağlayacağız” dedi. Yeni güzergahlarla ilgili çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İşin ekonomik boyutuna bakıyoruz ve herkes evinin önünde minibüs geçmesini isteyebilir. Doluluk durumuna göre hatları yeniden gözden geçirdik. Paralı bir taşımanın bu dönemde doğru olmadığını düşünüyoruz ve tekrar kartlı sisteme geçeceğiz” dedi.

Uşak’taki tüm hatların özel kişilere ve şahıslara  ait olduğunu kaydeden Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, “İlimizde daha önce bu karar alınmıştı. Fakat konu mahkemeye intikal etti ve mahkeme kararıyla sistemden vazgeçilmek zorunda kalındı. Şimdi kartı sisteme tekrardan geçişle birlikte sağlıklı bir sistem oluşturacağız. Hatlar  özel şirket veya şahıslarda olduğu için ne kadar yolcu olduğuna dair bir takip yeterli olmayabiliyor. Kartlı sistemle birlikte, özellikle pandemi döneminde kaç yolcunun aynı anda taşındığını daha net ölçümleyeceğiz” dedi.

Başkan Çakın, hat sahipleriyle görüştüklerini ve bu süreçte yüzde 10 civarında bir kesinti yapacaklarını dile getirdi. Çakın, “Biz konuyu hat sahipleri ve ilgili esnaf odasıyla görüştük. Yüzde 10 gibi bir rakamı onlardan alarak, bu sistemin işlemesini sağlayacağız. Çünkü biz burada belediye olarak vatandaşın hakkını savunmakla mükellefiz. Elbette bu otobüsçü esnafına tüm yükü yükleyeceğimiz anlamına gelmiyor. Bizim isteğimiz, hem esnafımızın hem de vatandaşımızın asla mağdur olmaması. Bu noktada Uşak Belediyesi olarak gerekli denetimlerimizi sürdüeceğiz. Denetimlerle birlikte, işini iyi yapan ve hakkını veren esnafın da yararını düşünmekteyiz. Uşak’ta toplu taşıma adına her hangi bir sorun yaşanmaması ve ilimizin çağın kurallarına göre toplu taşımayı sağlaması için gerekeni yapacağız” dedi.