Yecüc ile Mecüc Uşak'tan mı Çıkacak?

Yecüc-Mecüc/Gog-Magog Uşak'tan mı Çıkacak?

Yecüc ile Mecüc Uşak'tan mı Çıkacak?
ALİ KENAN
ALİ KENAN
05 Mart 2023 Pazar 11:33

banner226

Uşak Araştırmaları Derneği Başkanı Ömer Aşçı, Uşak Yerel Tarih Platformunda ilginç bir görüş paylaştı. Aşçı'nın "Yecüc-Mecüc/Gog-Magog Uşak'tan mı Çıkacak?" başlığıyla verdiği bilgiler dikkat çekti. İşte o paylaşım

Yecüc-Mecüc/Gog-Magog Uşak'tan mı Çıkacak?

Fotoğraf İngiltere nin Londra şehrinde ki Guildhall Müzik ve Drama Okulu binasında bulunan Gog-Magog heykelleridir.

Gog ismiyle kastedilen kişinin Lidya kralı Gigis (Gyges, hük. MÖ. 680-652) olabileceği iddia edilmiştir.

Gigis’in Akatça Gugu olarak isimlendirildiği dikkate alındığında Magog isminin Akatça, “Gaga/Gugu ülkesi” anlamına gelen matGaga/matGugu kelimesinden geldiği öne sürülerek bu iddia desteklenmeye çalışılmıştır.

Birçok yahudi araştırmacı Lidya kralı Giges’in kutsal Yecüc’ün sureti olduğuna ve Hezekiel’in kitabında, Kuran’da, İncil’de ve vahiy kitaplarında geçen Mecüc’ün kralı olduğuna inanır.

Kıyamet öncesi çıkacağına inanılan Barbar Meʾcūc milleti ve komutanı Yeʾcūc hakkında; Uşak-İzmir arasını içine alan Antik Lidya Medeniyetinin Kurucusu Lidya kralı Gigis (Gyges, hük. MÖ. 680-652) olduğu iddia edilir.

Yahudi eskatolojisi Yecüc ve Mecüc'ü, Mesih çağını başlatacak olan Mesih tarafından yenilecek düşmanlar olarak gördü . Hıristiyanlığın yorumu daha keskin bir kıyamettir .

Lidyalılarda Gog kelimesi Lidya kırallarının lakabı olan Gyges'-le aynıdır.

Barbar ve savaşçı bir kavim olarak tanımlanan Yeʾcūc ve Meʾcūc, ahir zamanda ortaya çıkarak yeryüzünü fesada uğratacak kavimler olarak Kur’an’da, Tanah’ta ve Yeni Ahit’te karşımıza çıkmaktadır.

Tek tanrılı dinlerin en eskisi Yahudilikte ; Yeʾcūc (Gog), Kral, Lider ve Komutan; Meʾcūc (Magog), Yeʾcūc’un Emrindeki Ordu ahir zamanda İsrailoğullarına saldıracak ve Tanrı’nın müdahalesiyle yok edilecektir.

Tarih içerisinde bir çok millete yecüc ve mecüc ifadesi kullanılmıştır.

YECÜL İLE MECÜC NEDİR?

Hz. Muhammed (S.A.V.) bazı hadislerinde Yecüc ve Mecüc, kıyamet alametlerinden birisi olarak geçer. Bu kavmin çıkışı Mehdi'nin çıkışından ve İsa Mesih'in sahte mesih Deccal'i öldürmesinden sonra gerçekleşecektir. Yecüc ve Mecüc, Allah'ın kendilerine musallat edeceği bir tür ile helak edileceklerdir.
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Medya - 3 hafta önce
Ya abi bırakın ya usaktan çıkması için büyük bir bakır kaplı yer bulman lazım
Avatar
recep - 3 hafta önce
bir şeyler yazmak için kendini zorlama zorlayınca böyle saçma sapan şeyler yumurtluyorsun şu yazdıkların ulusal basında yer alsa uşak dalga konusu olur
Avatar
Ömer - 3 hafta önce
Hala bu safsatalarla uğraşıyorsunuz. Biraz bilimselliğe yönelin . 10 ilimizi yecüc mrcüc mu yıktı.
Avatar
Hanfter - 3 hafta önce
Neyi Bekliyorsunuz Usakta yeterince yecuc mecuc var
Avatar
Şevket - 3 hafta önce
Uşak'ta o dediğinden dolu var
Avatar
Ay - 3 hafta önce
Uşakta yecüc Mecüc çok
Avatar
Soydan - 2 hafta önce
Yazacak bir şey bulamadınız sanırım , yecuc mecuc nedir bir öğrenin önce , sonra usaktan çıkma ihtimali olmadığını görürsünüz. Boş laf iyi değildir.
Avatar
Haydar - 2 hafta önce
Kim çıkarsa çıksın hepsini taşlarız..