Uşak Eğitim Sen: KYK zamları geri alınmalı

Uşak Eğitim Sen: KYK zamları geri alınmalı

Uşak Eğitim Sen: KYK zamları geri alınmalı
ALİ KENAN
ALİ KENAN
23 Temmuz 2022 Cumartesi 17:56

Çocuklarını üniversitede okutan ailelerin eğitim ve beslenme maliyetlerinin altından kalkamadığını ve bunun üzerine bir de Kredi Yurtlar Kurumuna bağlı yurtların fiyatlarına zam geldiğini belirten Uşak Eğitim Sen Başkanı Deniz Ertunç, “İnsanlar zaten güç bela geçinmeye çalışıyorlar. Bunun üzerine bir de eğitim hakkına zarar verecek bir zam kararı alındı. Zamlar geri alınmalı, aksi halde üniversite öğrencileri ve velileri, istemeye istemeye din adı altında insanları sömüren yurtlara mecbur kalacaklar” dedi. Eğitim Sen Uşak Şube Başkanı Deniz Ertunç, ekonomik sorunların ortasında, çocuğunu üniversitede okutmaya çalışan aileleri zorlayacak olan Kredi Yurtlar Kurumu’na bağlı yurtların fiyatlarına yapılan zammın geri alınmasını istedi. Vatandaşın çok zor şartlarda karnını doyurduğunu ve temel gereksinimlerini sağlamaya çalıştığını belirten Ertunç, zamların üniversite eğitimi hakkına engel teşkil edebileceğini ifade etti. Ertunç, “Ekonomik krizin derinleşmesiyle birlikte milyonlarca öğrencinin öncelikli gündemini oluşturan barınma sorunu, önceki yıllarla karşılaştırılamaz boyutlara ulaşmıştır. Çok sayıda öğrenci ev kiraları ve yurt fiyatlarının yüksekliği nedeniyle eğitimine ara vermek zorunda kalmıştır. Yüzde yüzden fazla artan ev kiraları ve özel yurt fiyatlarının yüksekliği öğrencileri ve ailelerini büyük bir çaresizliğe itmiş durumdadır. Ailesinin yaşadığı il dışında üniversiteye giren asgari ücretli ya da ortalama gelire sahip ailelerin çocukları için barınma sorunu bütün sorunların önüne geçmiş durumdadır. 2022 Temmuz ayından itibaren asgari ücrete yüzde 29,3 ara zam yapılmış olmasına rağmen, Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarına yüzde 80’e varan oranlarda zam yapılması, bu yurtlarda kalan öğrencilere yapılmış büyük bir haksızlıktır” dedi.

“Ekonomik olanakları yetersiz öğrencilerin eğitim alma haklarını kullanmalarını sağlamak sosyal devlet olmanın ve toplumsal adalet ve eşitlik ilkelerinin temel gereklerindendir. Bunun için talep eden tüm öğrencilere her kademede, ama özellikle orta ve yükseköğretimde yurt olanağı sunmak sosyal devletin temel sorumluluğudur. Eğitim bir ayrıcalık değil, temel bir insan hakkıdır. Öğrencilerimizin insanca yaşayabilecekleri beslenme ve barınma hakkı anayasal bir hak ve kamusal bir sorumluluktur” diyen Eğitim Sen Uşak Şube Başkanı Deniz Ertunç, şöyle devam etti: “KYK burs ve kredileri geçtiğimiz Mart ayında 850 TL’ye yükseltilmiş ve bu artış öğrencilere ‘müjde’ olarak duyurulmuştur. KYK yurdunda kalan bir öğrenci aldığı kredi ya da burstan zamlı yurt ücretini (702 TL) düştüğünde kendisine kalan para sadece 148 TL olacaktır. Temel tüketim ürünleri başta olmak üzere, iğneden ipliğe her şeye zam geldiği bir dönemde, devlete ait yurt ücretlerine yüzde 80 zam yapmak tek kelimeyle insafsızlıktır. Öğrencilerin barınma sorununu çözmek için yeni yurtlar yaptırmak, mevcut öğrenci yurtlarının fiziki ve altyapı koşullarını iyileştirmek için kaynak ayırmayan iktidar, yıllardır arka bahçesi olarak gördüğü tarikat-cemaat yurtları söz konusu olduğunda kamu kaynaklarını kullanmaktan geri durmamaktadır. Kamu kaynakları öğrenciler için kullanılmalı, yurt ücretlerine yapılan fahiş zamlar derhal geri alınmalıdır.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.