Uşaklı son mübadil Kosta Pandazoğlu öldü

Uşaklı son mübadil Kosta Pandazoğlu öldü

Uşaklı son mübadil  Kosta Pandazoğlu öldü
ALİ KENAN
ALİ KENAN
16 Mart 2018 Cuma 14:07

Uşaklı Rum Pandazoğlu ailesinin oğlu ve ‚Vatanım Uşak , Ma Patrie Uşak‘ adlı kitabın yazarı Kosta Pandazoğlu Paris’te  87 yaşında yaşamını yitirdi. 19 Mart’ta Paris Satrouville de defnelidecek olan Kosta Pandazoğlu’nun mezarına vasiyeti üzerine Uşak toprağı dökülecek.

1915 ve 1922 de önce Selanik, ardından da Paris’e göç Pandazoğlu (Pandazopoulos) ailesinin Paris’te doğmuş ilk çocukları olan Kosta Pandazoğlu‘nun  babası Eftim Pandazoğlu Uşak Rum mahallesi (bugünkü Ünalan mahallesi) kilise papazı ve muhtarıydı.

1915 te bugünkü Ünalan mahallesi Müjde sokakta evleri bulunan ve oldukça varlıklı olan Pandazoğlu ailesinin bir kısmı  Selanik ardından da Paris’e göç ettiler. 1922 Kurtuluş Savaşı’nın Türkler lehine zaferle sonuçlanmasıyla (Büyük Yunan Bozgunu) ve Uşak’ın Yunan askerleri tarafından yakılmasıyla Afyon, Uşak ve Alaşehir’den topluca kaçan yerli Rum ailelerin geri dönme umutları Lozan‘ daki Mübadele anlaşmasıyla son buldu. Pandazoğlu ailesinin bir kısmı hala Selanik’in Nea Efkapria (çoğunlukla Uşaklı Rum mübadillerin yaşadığı semt), diğer kısmı ise Paris’te yaşamakta.

Kosta Pandazoğlu (Pandazopulos)‘nun ‚vatanım Uşak‘ adlı eserinde de dillendirdiği üzere babası Eftim  1922’den sonra Uşak’ı hiç bir daha görememiş olduğu için oğluna kendisi adına Uşak’a gitmesini vasiyet etmişti.  Kosta Pandazoğlu ilk olarak 1992 de Uşak‘ı ziyaret etmiş, ardından da defalarca Uşak’a gelmiştir. Son olarak 2003 yılında Uşak’a gelmiş olan Kosta Pandazoğlu yerel TV’lere de mülakat vermiş ve dönemin Valisi ve Belediye Başkanı tarafından kabul edilmiştir.

Kosta Pandazoğlu kitabı ‚MA Patrie Uşak, vatanım Uşak‘ adlı eserinde Uşak’a ait 1900’lü yıllardan fotoğraflar ve belgeler yer almaktadır. Ayrıca 1922 ‚ye kadar Uşak Merkez nüfusunun onda birini oluşturan Rum cemaati hakkında detaylı bilgiler vermekte, onların şu anda Selanik’te oturdukları semtteki isim ve adreslerini de vermektedir. 

Kosta Pandazoğlu‘ nun eseri ‚Ma Patrie Uşak Fransızca yazılmış olup, Uşak Üniversitesi tarafından da bilimsel olarak Doç. Dr. Sadiye Tutsak ve Şakir Özdemir tarafından incelenmiştir.

Kosta Pandazoğlu Paris’te yaşayan Uşaklı ailelerle , Ass.Prof.Dr. Ahmet Ünalan ve Uşak’ta ecazı olan ve Galatasaray mezuniyeti nedeniyle Fransızca bilen Halit Kahraman’la, Murat Cömert ve Sinan Kuneralp’la diyaloğunu sürdürmüştür. Ayrıca Okkan ailesi ile diyalog içinde olmuştur.

12 Mart 2018 de ölen Kosta Pandazoğlu ardına Uşak’ı da ziyaret etmiş olan karısı Jutta, kız kardeşi Christine, iki çocuk ve torunlarını bırakmıştır. Kosta Pandazoğlu Uşak’a ait 30.000 belge ve fotoğrafı Küçük Asya Araştırmalar Merkezi’ne bağışlamıştır.

Kosta Pandazoğlu hayatı boyunca Uşak’tan tarhana getirtmiş, yerel mutfağı tercih etmiş, Uşak’la ilgili belgeler toplamıştır. Vafsiyeti üzerine 2003 te Uşak’tan götürdüğü bir kese toprak Paris Satrouville de aile mezarlığına dökülecektir.  Kosta Pandazoğlu’nun ölümü ailesinde ve  Selanik Nea Efkparia semtinde büyük üzüntü yaratmıştır.

banner205

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.