Uşak'ta konut sektörü tıkandı! Mayıs'ta kaç konut satışı yapıldı? Uşak'ta konut sektörü tıkandı! Mayıs'ta kaç konut satışı yapıldı?
HİZMET-İŞ Sendikası’nın 46’ıncı kuruluş yıldönümü etkinliğine katılan HAK İŞ Uşak İl Başkanı ve HİZMET İŞ Sendikası Uşak Şube Başkanı Adil Özdemir, belediye şirket çalışanlarının da kamu işçileriyle aynı sözleşmedeki haklara sahip olması gerektiğini söyledi.
HİZMET-İŞ Sendikası’nın 46’ıncı kuruluş yıldönümünde, belediye şirket işçilerine ilave tediye ödenmesi ve kamu çerçeve protokolünün belediyelerde uygulanması sempozyumu yapıldı.
Adil Özdemir-1
HAK-İŞ Konfederasyonu ve Hizmet-İş Sendikası Genel Başkanı Mahmut Arslan’ın önemli açıklamalar yaptığı sempozyuma, HAK İŞ Uşak İl Başkanı ve HİZMET İŞ Sendikası Uşak Şube Başkanı Adil Özdemir ile sendika yöneticileri katıldı. Sempozyumda belediye şirket çalışanları ve kamu işçilerinin yaşadığı sorunlar dile getirildi. Genel Başkan Mahmut Arslan, yaşanan sorunlara çözüm yollarına değindi.
Adilllll
ADİL ÖZDEMİR: KAMU ÇERÇEVE PROTOKOLÜ, BELEDİYE ŞİRKET ÇALIŞANLARINI DA KAPSAMALI
Sempozyumun ardından bir değerlendirme yapan HAK İŞ Uşak İl Başkanı ve HİZMET İŞ Sendikası Uşak Şube Başkanı Adil Özdemir, belediye ve diğer kurumlardaki şirket çalışanlarının taleplerini dile getirdiklerini ifade etti. Belediyelerin bir kamu kurumu olduğunu aktaran Özdemir, HİZMET-İŞ’in Kamu Çerçeve Protokol Sözleşmesindeki hükümlerin belediyeleri, bağlı şirketleri ve üniversiteleri de bağlayacak şekilde düzenleme yapılması konusunda mücadelesine sürdüreceğini kaydetti. Özdemir, ilave tediye konusunda da verilen mücadelenin sürdüğünü ve çalışanların bu hakkı alması için çalıştıklarını söyledi.
Adil Özdemirrr
KAMU İŞÇİLERİ İÇİN EK ZAM TALEBİ
HAK İŞ Uşak İl Başkanı ve HİZMET İŞ Sendikası Uşak Şube Başkanı Adil Özdemir, enflasyon nedeniyle kamu işçileri için ek zam taleplerini de dile getirdi. 2023-2024 dönemindeki mali ve sosyal hakların belirlendiği Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü’nün Mayıs’ta imzalandığını belirten Özdemir, aradan geçen sürede enflasyon nedeniyle bu anlaşmanın önemini yitirdiğini ifade etti.
Kamu işçilerine ek zam talebinde bulunan Özdemir,   şöyle konuştu:
“Kamu işçilerine yönelik yapılan sözleşme, imzalandığı dönemdeki şartlara göre belirlendi. Fakat aradan geçen süre zarfında enflasyon rakamları yükseldi ve hayat pahalılığı arttı. Bu konuda HAK İŞ Konfederasyonumuz ve HİZMET İŞ Sendikamızın Genel Başkanı Sayın Mahmut Arslan da bir çağrıda bulundu. Beklentimiz, kamu işçilerinin bu mağduriyetinin giderilmesidir”.
Enflasyon oranlarının bile üzerinde vergi geçiş oranlarına da değinen Özdemir, şöyle devam etti: “Ocak ayında imzaladığımız sözleşmeyle 100 lira alan bir arkadaşımız, ücret zammına rağmen aralık ayında 70 lira almak zorunda kalıyor. TÜİK'in son dört yıldaki rakamlarına baktığımız zaman emek hareketinin gayri safi milli hasıladan aldığı pay yüzde 34'lerden yüzde 27'ye düşmüş. Aynı dönemde sermayenin aldığı pay ise yüzde 50'lerden yüzde 54'e çıkmış. Yüksek enflasyonun olduğu dönemler, emekçilerin kaybettiği dönemler oluyor”. 
Adi̇l Özdemi̇r
Editör: Ali ARASLI