Uşak'ta öksüz ve yetim Müslüme'nin hazin ölümü Uşak'ta öksüz ve yetim Müslüme'nin hazin ölümü

AK Parti Uşak Milletvekili Opr. Dr. İsmail Güneş, yerel yönetimlerle ilgili yaptığı açıklamada, dikkat çeken bir ifade kullandı. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan’ın Uşak Şehir Buluşması programında, bir açıklama yapan Milletvekili Güneş, “2004’te Uşak, AK Parti belediyeciliğiyle tanıştı ve o dönemde Uşak’ta evlere su verilemiyordu ve Mesut Apaydın Başkanımızla beraber evlere su verildi” ifadesini kullandı. Öte yandan 2004’ten önce belediyede görevli olan bir kaynak, söz konusu ifadenin doğru olmadığını, Güneş’in 1994’te inşaatı başlayan Küçükler Barajı’nın bitirildiği tarihi baz alarak bir söylemde bulunduğunu ifade etti.

güneş2

“UŞAK’TA 2004’E KADAR EVLERE SU VERİLMİYORDU”

AK Parti Uşak Milletvekili Opr. Dr. İsmail Güneş, Uşak Şehir Buluşması programında yaptığı açıklamada, dikkat çeken ifadeler kullandı. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan’ın katıldığı programda konuşan İsmail Güneş, “2002’de partimiz iktidara geldi ve Türkiye’de olduğu gibi Uşak’ta da çok şey değişti. 20 yılı aşkın sürede Uşak’ta sağlıktan ulaşıma ve eğitime kadar 25 milyar TL bir yatırım yapıldı. Ben bir hekimim ve sağlıkta altyapı anlamında, her ilçemize hastane yapıldı. Nitelikli yatak oranı yüzde 100 ve bu dönemde 250 yataklı ek bir hastane daha yapacağız. Okul ve yurtlarda bir çok ile göre öndeyiz. AK Parti’nin kazanmasıyla Uşak’ımız da kazandı” dedi.

su

2004 yılına kadar kentte evlere su verilemediğini iddia eden Güneş, “2004’te Uşak, AK Parti belediyeciliğiyle tanıştı ve o dönemde Uşak’ta evlere su verilemiyordu ve Mesut Apaydın Başkanımızla beraber evlere su verildi. 2014 döneminde Nurullah Cahan döneminde ulaşımda bir çok sorun çözüldü. Bu d önemde de Mehmet Çakın başkanımızla birlikte sosyal belediyecilik hayata geçti. Hem yerelde, hem de genelde kazanan vatandaşımız oluyor. Uşak halkımız nasıl bizlere ve Cumhurbaşkanımıza destek verdiyse, yerel seçimde de 11’de 11 belediyeyi alarak hizmetleri sürdürmek istiyoruz. Devam etmekte olan projelerimiz var ve bunları sayın Cumhurbaşkanımız ve Bakanlarımız destek veriyor. Bu hizmetler devam edecek” diye konuştu.

güneş1

GÜNEŞ’İN İFADELERİ DOĞRU MU?

İsmail Güneş’in AK Parti dönemine kadar Uşak’ta evlere su verilemediğine dair iddiasıyla ilgili dönemin idarecilerinden bilgi aldık ve bizim edindiğimiz bilgilere göre Güneş’in kullandığı ifadeler, gerçeği yansıtmıyor. Konuyla ilgili görüştüğümüz bir kaynak, 1999 döneminde su sorununun kısmen bazı konutlarda yaşandığını ve bunun çözümü için dönemin Başkanı Ali Erdoğan tarafından kentte yoğun bir kuyu çalışması yapıldığını belirtti. Kuyulardan çıkan suyun konutlara verildiğini belirten aynı kaynak, “O dönemde kadınların eylem yaptıklarına şahit olmuştuk, fakat bu sorunları çözmek için dönemin belediyesi yoğun bir çalışma yaptı ve kuyularla su sıkıntısını çözdü. 1996’da Küçükler Barajı’nın temeli atıldı ve bu inşaat da devam ediyordu. Fakat barajı belediye değil Devlet Su İşleri yapıyordu ve derken 2002’de AK Parti iktidara geldi. 2004’te belediye AK Parti’ye geçtiğinde konutlarda öyle büyük su sorunları yoktu. O dönemde inşaatı devam eden Küçükler Barajı tamamlandı. İsmail Bey, barajın yapımını karıştırıyor olabilir” ifadesini kullandı.

KÜÇÜKLER BARAJI İNŞAATI AK PARTİ DÖNEMİNDE DE 7 YIL DEVAM ETTİ

Öte yandan Küçükler Barajı’nın inşaatı 1996’da başladı ve normal şartlarda 2001’de bitecekti. Fakat o dönemde yaşanan siyasi ve ekonomik krizler nedeniyle inşaat aksayarak devam etti. AK Parti iktidara geldikten sonra da inşaat beklenen süresinden daha uzun bir süreçte tamamlandı. Normalde 5 yıl gibi bir sürede bitmesi gereken baraj, 2009’da tamamlanabildi. 

Editör: Ali ARASLI