Asgari ücrete son 2 yıldır 6 ayda bir zam yapıldı ve artan fiyatlar nedeniyle benzer beklenti tekrar oluştu. Vatandaş, asgari ücrete zam yapılmasını beklerken, hükümet kanadı ise bunun enflasyonu tetikleyen bir unsur olduğuna dair bir görüş ortaya koyuyor. Vatandaşın beklediği asgari ücret zammı için AK Parti kanadından bir açıklama yapıldı. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, CNN Türk’e yaptığı açıklamada zammın söz konusu olmadığını aktardı. Dağ, şu ifadeleri kullandı:

“Burada artık esas mücadelemiz enflasyonu düşürmek noktasında. Haziran'dan itibaren de enflasyondaki düşüşü görmeye başlayacağız. Temmuz ayında asgari ücretle ilgili bir sürecin olmayacağını söyleyebilirim".

Bin 500 TL olması beklenen yurtdışı çıkış harcı 500 lira oldu Bin 500 TL olması beklenen yurtdışı çıkış harcı 500 lira oldu

ENFLASYON VE FAİZ SARMALINA NASIL GİRDİK?

Türkiye’nin içinde bulunduğu durum, enflasyon ve faiz sarmalı olarak nitelendiriliyor. Uzunca bir süre piyasa beklentinin tersine faiz artırımı yapmayan hükümet, genel seçimlerden sonra faiz artırmaya başladı. Faizlerin zamansız ve olması gerekenden de fazla artması sonucu, piyasadaki para da bankalara park etti. Sadece Uşak’ta aylık 1 milyar TL civarında bir para faize yatırılıyor. Kur korumalı mevduat sistemiyle birlikte, Türk ekonomisinin verdiği sınav daha da ağırlaştı. Konut ve otomobil fiyatları pik yaparken, bir süre sonra da piyasada ciddi bir durağanlık oluştu. Piyasada alım ve satımın olmadığı ve fiyatların giderek yükseldiği bir dönem yaşanıyor. Böyle dönemlerde çalışanların ücretlerinin artması, alım gücünün de verilen zam oranından da fazla düşmesi anlamına geliyor. Hükümetin öncelemesi gereken konunun toplumun alım gücünü artırmak olduğu sık sık ifade ediliyor.

Editör: Ali ARASLI