Uşak'ta CHP'nin muhtemel belediye meclisi listesine kimler girecek? Uşak'ta CHP'nin muhtemel belediye meclisi listesine kimler girecek?

AK Parti Uşak İl Başkanlığı tarafından, 2024 yerel seçimleri kapsamında temayül yoklaması yapıldı. AK Parti’nin Uşak’ta bulunan Merkez dahil 6 ilçesinde belediye başkan adayları için yoklama yapıldı. Temayül yoklamasına Uşak Merkez’den tek aday olarak Belediye Başkanı Mehmet Çakın dahil oldu.

Eşme’de Hacı Mustafa Çetin, Karahallı’da Ali Topçu ve Ulubey’de Veli Koçlu değerlendirmeye alındı. Banaz’da ise mevcut Başkan Zafer Arpacı ile aday adayı Mehmet Cevizci oylandı. Sivaslı’da Belediye Başkanı olmayan AK Parti’den Bahri Azatçam teşkilata soruldu.

Teşkilat mensupları, mevcut belediye başkanlarının potansiyel aday olması nedeniyle bu isimleri tekrar isteyip istemediğini oyladı. Ayrıca 2’şer isim AK Partili belediyelerin bulunduğu bölgelere yazıldı. AK Partili olmayan yerlere ise 3 isim yazılması istendi.

AK Parti’de temayül yoklamasına katılım, Uşak bazında yüzde 80 oldu. İl genelinde 525 üyenin oy kullanması beklenirken, 420 kişi temayüle katıldı. Söz konusu verilerin AK Parti Genel Merkezi’nde değerlendirileceği ve anketlerle karar verileceği ifade ediliyor. AK Parti Genel Merkezi, bugüne kadar temayül yoklamalarını, formalite icabı yaptı.

AK Parti’nin Uşak’taki adayları 2 seçimdir aday adayı olmayanlardan yapıldı

Uşak özelinde hep mevcut vekiller veya başkanlar aday olurken, son 2 seçimde dikkat çeken durumlar oluştu. Daha önceki haber ve analizlerde aday adayı çıkmayacağını belirtmiştik. Söz konusu durumun AK Parti Uşak Teşkilatları nezdinde, öğrenilmiş çaresizlik sendromuna dönüştüğünü yazmıştık.

AK Parti’nin Mart 2019 yerel ve Mayıs 2023 genel seçimlerdeki adayları, aday adayı olmayan isimlerden seçildi. Teşkilat içinde bu durum bazı tepkilere neden olsa da, AK Parti 2 milletvekilini yurtdışı oylarla kazanmıştı. Benzer şekilde Mart 2019’da da yaklaşık 1000 oy farkla Uşak’ta galip gelinmişti. Son dönemlerde muhalefetteki dağınık yapı, AK Parti’nin tek şansı olarak görülüyor. AK Parti’nin Uşak ve diğer illerde kimi aday yapsa kazanacağına dair yaygın bir kanı var.

AK Parti, Uşak’ta kesinlikle seçimi kazanabilir mi?

AK Parti’nin Uşak Merkez ve ilçelerinde seçimi kesinlikle kazanacağını hiçbir bilimsel veri ortaya koymaz. Toplumda böyle bir düşünce olsa da, yerel seçimlerdeki süreç ve genel seçim değişkenlik gösterebiliyor. AK Parti’yi Uşak ve diğer bir çok ilde zora sokacak konu, biriken ve sessiz bir yığına dönen küskünleri olabilir. Daha önceki seçimlerde de küskünler vardı. Önceki dönemlerde küskünlerin sağda ve solda çok konuştuğuna şahit olunuyordu. Şu anda ise kimsenin sesi ve soluğu çıkmıyor. Küskünler grubunun büyük bölümünün kararsız denen seçmen grubuna da evrilmesine de şaşırmamak lazım. Eğer AK Parti, Uşak ve diğer illerde seçimi kaybederse, bu sonucun nedeni kararsız seçmen haline gelen, kendi taraftarı olabilir.

HABER-İZLENİM: ALİ ARASLI

Editör: Ali ARASLI