Uşak'ta şok eden o madalyonu, Ekrem İmamoğlu'na hediye etti Uşak'ta şok eden o madalyonu, Ekrem İmamoğlu'na hediye etti

CHP ve İYİ Parti, ittifak kararı almadı. İYİ Partili Muhammet Gür'ün kararını yarına kadar vereceği öğrenildi. İşte Uşak'taki partilerde yerel seçim önü son durum:

Uşak’ta tarihin en heyecansız yerel seçimi yaşanıyor. AK Parti, MHP ve İYİ Parti’de aday adaylarının çıkmaması dikkat çekiyor. Kentteki sağ partilerde aday adaylarının olmamasına karşın CHP’de bu seçim az da olsa bir hareketlilik var. İYİ Parti’nin ittifak kararı almamasından sonra kısaca Uşak’taki siyasi partilerin durumuna bakalım:

AK Parti’de mevcut Belediye Başkanı tekrar aday

Uşak’ta AK Parti’den önceki seçimlerde 10 ila 15 arasında belediye başkan aday adayı çıkıyordu. 14 Mayıs seçimlerindeki aday tercihinin ardından, aday adayı çıkmayacağını yazmıştık. AK Parti’de bu seçim hiçbir aday adayı çıkmadı. Teşkilat içinde de adayın kesin bir şekilde Mehmet Çakın olduğu kanaati yoğun bir şekilde oluştu. Bakan Özhaseki de Mehmet Çakın’ı işaret etti. AK Parti’de bu seçim belediye meclis üyesi adaylarının da az olması ayrıca dikkat çekiyor. AK Parti, her hangi bir son dakika kararı olmaması durumunda, seçimlere Mehmet Çakın’la girecek.  

İYİ Parti’de Muhammet Gür kararını verecek

İYİ Parti’nin CHP’yle ittifak yapmaması nedeniyle, Uşak’ta adayın kim olacağı da merak konusu oldu. İYİ Parti’de 14 Mayıs seçimlerinde yurtdışı oylarla kaybeden Muhammet Gür’ün karar aşamasında olduğu belirtiliyor. Muhammet Gür’ün 6 Aralık 2023 Çarşamba günü kesin kararını vereceği öğrenildi. İYİ Parti’de 2019 yerel seçimini yaklaşık 1000 oy ve 14 Mayıs genel seçimini de yurtdışı oylarla kaybeden Muhammet Gür, hala en güçlü adaylardan biri. Muhammet Gür, geçen seçim CHP’den de yoğun bir şekilde oy almıştı. Muhammet Gür’ün aday olduğu hiçbir seçim AK Parti için çantada keklik olmadı.

Uşak MHP, Devlet Bahçeli’den gelecek sinyali bekliyor

Uşak MHP ise belediye başkan adaylığı noktasında, henüz bir hareketlilik ortaya koymadı. MHP Uşak İl Başkanlığı bir açıklama yaparak, partiyi kimsenin dizayn edemeyeceğini bildirdi. MHP kaynaklarından aldığımız bilgilere göre, Devlet Bahçeli’nin Uşak ve diğer 81 il hakkında vereceği karara göre hareket edilecek. MHP’nin Uşak ve diğer illerdeki durumu, Cumhur İttifakı’nın yapacağı işbirliği durumuna göre netlik kazanacak.

CHP’DE HAREKETLİLİK SÜRÜYOR

Sağ partilerde belli başlı isimler üzerinde dönen siyaset, CHP’de biraz daha hareketli zeminde sürüyor. Uşak CHP’den Ali Ercan, Barış Metin ve Çağlar Samancı aday adaylıklarını ilan etti. Özkan Yalım, daha önce bize yaptığı bir açıklamada aday olduğunu bildirmişti. CHP’de sağ kökenli 2 isim de tartışılıyor. Ali Erdoğan ve Durmuş Yılmaz parti içinde ve dışında konuşulan 2 isim olarak dikkat çekiyor.

KULİS: ALİ ARASLI

Editör: Ali ARASLI