AK Parti’nin İstanbul ve Ankara adayları, emeklilere vaatlerde bulunmaya başladı. Emeklilere maaş gibi her ay 5 bin TL vereceğini açıklayan Turgut Altınok’un bu vaadi Uşak’ta da konuşuluyor. Bu vaatler, Uşak ve diğer illerdeki emeklileri de beklenti içine soktu.

Daha önce her seçim AK Parti’ye oy veren bir emekli, bu seçim başka bir partiye oy vereceğini ifade etti. Benzer tepkiler, AK Parti’de daha önce yönetici olan bazı isimlerden de geliyor. Ülke genelinde emekli maaşlarının düşük kalması, yerel seçimlerde sandık sonuçlarını etkileyecek gibi duruyor. 14 Mayıs seçimleri öncesinde çıkan EYT, AK Parti’nin seçimi kazanmasında etkili olmuştu. Emekli sayısının da artmasıyla emekli maaşlarına beklenen zam gelmedi. Asgari ücretin altında kalan emekli maaşı nedeniyle, emeklilerin de büyük bölümü fiilen çalışmaya devam ediyor.

Ünlü ekonomist sıfır otomobil alacaklara önemli uyarılar yaptı Ünlü ekonomist sıfır otomobil alacaklara önemli uyarılar yaptı

Belediyenin emekliye maaş vermesinde yasal zemin yok!

Konuyla ilgili gelişmeleri değerlendiren gazeteci Fatih Altaylı, belediyelerin böyle bir bütçesinin bulunmadığını aktardı. Altaylı, şöyle konuştu:

“İstanbul’da ve Ankara’da kaç emekli var ve bunu belediye sağlayabilir mi? Belediyelerin emeklilere maaş bağlayacak yasal altyapıları yok. 65 yaş üstüne verilen bedava otobüs dahi sıkıntı oldu. Sayıştay bunu sıkıntı yaptı ve otobüse dahi bedava biniş yapılmadı. Bunu kim verecek? Yarın Hamza Dağ ve Ekrem İmamoğlu da çıkıp 10 bin lira veriyorum mu diyecek? Ne acayip bir şey bu ve Mehmet Şimşek yırtınıyor ve bunlar kepçeyle dağıtacağını söylüyor.”

Editör: Ali ARASLI