-Markete gidince kendimi tutamıyorum…

-Elime geçen her şeyi alasım geliyor.

-Eve gidince bir bakıyorum, ihtiyaç olmayan şeyleri de almışım.

Bu örnek kıyafet ve ayakkabı gibi mağazalarda da çoğu o zaman yaşanır. Bazı kadınlar, kontrolsüz harcama yapıyorlar ve uzmanlar da bunun bir dikkat eksikliği türü olduğunu ifade ediyor.

Bundan böyle gereksiz harcama yapan kadınlar, kocalarına şunu diyecekler:

“-Ne yapayım dikkatim eksik”….:)))) 

Buraya kadar gerçekle karışı işin şakasını anlattık. Gerçekten de alışveriş çılgınlığı veya bazılarına göre manyaklığı bir dikkat eksikliği sorunu mudur?

İşte bu sorunun cevabını, Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Sinem Zeynep Metin, veriyor.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi’nden Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Sinem Zeynep Metin, şu hususlara dikkat çekiyor:

Kız çocuklarında dikkat eksikliği daha belirgin!

-DEHB tanısının erkek çocuklar ve erişkin erkeklerde daha sık görülmesinin sebebi, erkeklerin yaşadığı belirtilerin daha belirgin olması, gündelik yaşamda daha çok sıkıntı çıkarıyor olması. Kız çocuklarının yaşadıkları erkek çocuklarından daha farklı, daha belirgin olmayan belirtiler şeklinde görülüyor. Dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğunu biz iki alt gruba ayırıyoruz. Bunlardan biri dikkat eksikliği ile giden tip, diğeri hiperaktivite dediğimiz dürtüsellik ile giden tip ve bu ikisinin birlikte görüldüğü tipler. Erkek çocuklarda genellikle hiperaktivite ve dürtüsellik daha belirgin görünürken, kız çocuklarında bunu dikkat eksikliği olarak daha belirgin görüyoruz.

1696492877_Sinem_Zeynep_Metin

İlgilenmedikleri şeyleri anlamakta güçlük çekiyorlar.

Kız çocukları iş ile ilgili olan şeylere odaklanamazlar, dikkatlerini sürdüremezler, bir şeyi kolay öğrenemezler. Bir ev hanımı ‘Günlük işlerimi toparlamakta zorluk çekiyorum, düzene koymakta zorluk çekiyorum.’ diyebilir. Ya da ofisinde görevli bir kişi ‘Günümü planlamakta, işlerimi organize etmekte güçlük çekiyorum.’ diyebilir. Dikkati sürdürmekte zorluk olabilir. Aynı şekilde harcamaları ayarlamakta da güçlük olabilir. Dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu olan kişiler sıklıkla harcamaları kontrolsüz yapmak konusunda çok şikayet ederler. Öğrenmede güçlük çekerler. İlgilenmedikleri şeyleri anlamakta güçlük çekerler.

Erkekler daha çok dürtüsel

Doç. Dr. Sinem Zeynep Metin, erkeklerde dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun kadınlardan farklı belirti gösterdiğini de anlatarak, şunları dile getirdi:

Uşak'ta bedava yemek ve üste para verilen yaşlı bakım kursu, işi olmayan kadınlara yarayacak Uşak'ta bedava yemek ve üste para verilen yaşlı bakım kursu, işi olmayan kadınlara yarayacak

“Erkekler daha çok dürtüsel, agresif ve hiperaktif belirtiler daha çok. Dolayısıyla tanı koymak daha kolay oluyor. Kadınlar ise dikkat eksikliğinin alt tipi olarak gelişmiş anksiyete bozukluk ya da depresyonla başvurdukları için onun altında dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğunu aramak gerekiyor. Bunu da deneyimli klinisyen görüşme esnasında ayırt edebiliyor.”

Doç. Dr. Sinem Zeynep Metin, DEHB’in ortaya çıkması için kişinin genetik olarak yatkın olması gerektiğini ifade etti.

DİKKAT EKSİKLİĞİ İLAÇ KULLANMADAN DÜZELİR Mİ?

Dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğunun tedavisine de atıfta bulunan Doç. Dr. Metin, “Birkaç tane ilacımız var, ilaç tedavisi olmadan bu bozukluk düzelmiyor. Günlük hayatında sıkıntı çeken kişilerin bu tedaviden yararlanması gerekiyor.” dedi. Doç. Dr. Metin, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu konuda uzman psikolog arkadaşlarımız var. Söz konusu terapileri uygulayarak kişinin günlük hayatta karşılaştığı sorunlarla baş etmesini kolaylaştırıcı yöntemler öğretebiliyorlar. Terapi sürecinde bir başka yapılabilecek yöntem ise eşlik eden depresyon ve anksiyete bozukluğunu tedavi etmek. Kişiler arasında yaşanan sorunları tedavi etmek. Bazı durumlarda da bu rahatsızlığın ağırlığına göre manyetik uyarım tedavilerinden de oldukça fayda görebiliyoruz.”