Uşak'ta zamla beraber motorin 43,50 ve benzin de 43 seviyesine çıkacak Uşak'ta zamla beraber motorin 43,50 ve benzin de 43 seviyesine çıkacak
Asgari ücret zammıyla ilgili gözler yapılacak son toplantıya çevrildi. Bu hafta içinde son toplantının yapılması ve zam oranının açıklanması bekleniyor. 
Kulislerde asgari ücretin yüzde 55 oranında zamlanmasına dair bir senaryo var. Asgari ücretle ilgili diğer bekenlenen zam oranları yüzde 35, yüzde 45 ve yüzde 50 dolaylarında. 4 senaryoda verilecek zamlarla birlikte beklenen rakamlar şöyle:
Asgari ücrete yüzde 35 zam gelmesi durumunda çalışanların eline 15 bin 392 TL geçecek.
Asgari ücrete yüzde 45 zam gelirse, çalışanların eline 16 bin 532 TL geçecek.
Asgari ücrete yüzde 50 zam gelirse asgari ücretli aylık 17 bin 103 TL kazanacak. 
Asgari ücrete yüzde 55 zam uygulanırsa, çalışanlar aylık 17 bin 673 TL maaş alacak. 

Asgari ücrete zam tüm sorunlara çözüm mü?

Asgari ücrete yapılacak zam, tüm sorunların çözümü değil. Şu anda Türkiye'nin tüm illerinde, alım gücü en büyük problem. Çalışanların kazançları alacakları ürün ve hizmetler için yeterli gelmiyor. Asgari ücrete yapılan her zam, ihtiyaç duyulan ürün ve hizmetlere de zam anlamına geliyor. Asgari ücretlinin alım gücünün artması daha önem verilmesi gereken bir konu. Asgari ücrete en fazla zam Kasım 2015 seçimleri döneminde verilmişti. O dönemden günümüze kadar toplumdaki beklenti asgari ücretin zamlanmasıyla gelir adaletsizliğinin çözüleceği yönündeydi. Asgari ücrete yapılan her zamdan sonra yoksullaşma ve açlık sınırına doğru bir yaklaşma başladı. Çünkü asgari ücretteki zamlar, alım gücüne negatif yönlü etki yaptı. Bu nedenle asgari ücrete zam sorunların çözümü değil. Ülkemizdeki maaş artışlarından ziyade alım gücüne yönelik adımların atılması gerekiyor. Toplumun belli bir kesiminde alım gücüne yönelik farkındalık da oluşmaya başladı. 

Güncel asgari ücret ne kadar?

Ülkemizde güncel asgari ücret, aylık bürüt 13 bin 414 TL 50 kuruş olarak hesaplanıyor. Vergi ve kesintiler araya girdiğinde bu rakam 11 bin 402 TL 32 kuruşa düşüyor. 
İşverenler, asgari ücretli bir işçi için aylık 15 bin 762 TL ödüyorlar. Sigorta prim ücretlerinin dışında kıdem tazminatı, yemek, yol ve benzeri giderlerle bir işçinin aylık maliyeti 20 bin TL'yi çok rahat buluyor. 
UŞAK PORT HABER///
Editör: Ali ARASLI