Ekonomist Selçuk Geçer, dış ticaret açığının giderek büyüdüğünü ve ihracatın giderek azaldığını ve arada 10 puanlık bir farkın eksi olarak yazıldığını söyledi. TÜİK verilerine göre Mayıs’ta doğalgazın ücretsiz olduğu için bölen olarak kullanıldığında enflasyonun düşeceğini veya etkisiz eleman olarak kullanılması durumunda her hangi bir sıkıntının olmayacağını belirtti. Geçer, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın balkon konuşması dikkat çekiyor. Enflasyonun yol açtığı sıkıntıyı gidermeye çalışacağını ve insanlarımızı rahatlatacağız diyor. Nasıl yapacaklar? Memura, emekliye ve asgari ücretliye yüzde 100 artış yapacaklar. Önümüzdeki dönemlerde önemli artışlar olacak. İstanbul seçimini kazanmak için mutlaka kesenin ağzını açacak ve kırılganlık artacak” dedi.

Mehmet Şimşek’in Cumhurbaşkanı yardımcısı ve Lütfi Elvan’ın da Maliye Bakanı olacağına dair kulislere değinen Selçuk Geçer, “Seçim sürecinde Mehmet Şimşek, eski politikalarını uygulamaya kalkarsa, Merkez Bankası politika faizini ve vergileri artırırsa ciddi bir oy kaybı olur. Bu tip bir uygulama olacağını düşünmüyorum. Peki götürülmezse ne olur, yerel seçime kadar gider ve sonrasında hiper enflasyon ve kur şokları yaşanabilir” ifadesini kullandı.

KKM’ye değinen Geçer, “İnsanlar piyasadaki kurun KKM’den daha avantajlı olduğunu görürse oradan çıkış olabilir. Yine Merkez Bankası rezervleri en büyük handikap ve tüm piyasayı orası fonluyor. Nasıl olacak diyeceksiniz? Ödeme yapacak ya, o ödemeyi gerçekleştirince Merkez Bankası’na TL verip, dolar alacak. Rusya’ya ödeme yapacak. Böyle yapınca Kapalıçarşı’dan alınan her dolar MB’den çekilerek geliyor. Özel sektörün ödemeleri var ve 196,5 milyar dolarlık ödeme de MB rezervinde karşılanmalı. Hangi parayla? Eksi rezervdeyiz ve altın rezervleri hızla eriyor. Diğer tarafta SWAP’lar zaten eriyor ve tekrar dönmüyor” diye konuştu.

Yabancıların Türkiye’ye borç verme konusunda çekimser kalabileceğini ve bunu bir Sazan Sarmalı olarak gördüğünü belirten Geçer, “Buradan çıkmanın tek yolu düzgün ekonomik politikalar. Bu işi sadece Mehmet Şimşek’le çeviremezsiniz. Doğru para ve kurum politikaları gerekli. TÜİK ve Merkez Bankası gibi kurumlar serbest bırakılmalı. Bütün bu sıkıntılar Mehmet Şimşek’le düzelecek işler değil” dedi.

Tek başına maaş artırmanın sorun çözmediğini ve bunun enflasyon artışına yol açtığını belirten Geçer, doğru ekonomi politikaları uygulanmaması durumunda doların 40 TL’nin üzerine çıkacağını ve Türkiye’nin ekonomik olarak çok ciddi dar boğaza gireceğini ifade etti.

GEÇER’İN YORUMLARINI İZLEYİN

İşte emekli maaşına yapılan zam! En düşük emekli maaş ne kadar oldu? İşte emekli maaşına yapılan zam! En düşük emekli maaş ne kadar oldu?

Editör: TE Bilişim