Uşak İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nde yapım ve tadilat halinde olan okullar masaya yatırıldı Uşak İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nde yapım ve tadilat halinde olan okullar masaya yatırıldı
Mesele Ekonomi kanalına değerlendirmeler yapan Ünlü ekonomist Atilla Yeşilada, sağlık sistemine değindi. Yeşilada, Mesele Ekonomi’den Semih Sakallı’ya konuşan ekonomist Atilla Yeşilada, dünyanın farklı yerlerine yardımdan önce Türkiye’deki çocukların karnının doyması gerektiğini söyledi. Yeşilada, devlet hastanelerinde hizmet kalitesinin düştüğünü ve şehir hastanelerinin de ekonominin sırtında önemli bir yük haline geldiğini belirtti.
Eğitimde yaşanan köklü sorunlar!
Eğitim ve sağlık sistemindeki sorunlara değinen ünlü ekonomist Atilla Yeşilada, şöyle konuştu:
“Eğitim ve sağlıkta sorunlar farklı. Bu 2 alan devletin sağladığı en temel girdilerdir. Bunlardan verim alamazsanız, büyüme ve kalkınmadan fedakarlık edersiniz. Eğitim sisteminde sorun kaynakların heba edilmesi ve eğitim sistemidir. Bu İmam Hatipleştirme projesinde iyi eğitim vermiyorlar. Ne oluyor? İmkanı olan çocuklarını özel sektöre yöneltiyor. Her şeyde ardık din ve imamlar var. Özel okullarda sertifika veya sermaye yeterliliği aranıyor mu? Bildiğim kadarıyla yok. İdarecinin var ama sahibinin yok. Dolayısıyla herkes özel okul açmaya başladı. Olayın ekonomik ve eğitim boyutunu bir araya getiremiyorlar. 250 kolej batmış ve burada korkunç bir mağduriyet var. Eğitimde artık çocuklara bir siyasi görüşün enjekte edilmesinden vazgeçilmesi lazım.  Dünyanın her yerine yardım gönderiyoruz, kardeşim önce öğrencini eğit ve karnını doyur.”
SAĞLIK SİSTEMİ ARTIK ÇALIŞMIYOR!
“Sağlıkta insanlara özel hastaneye erişmeyi kolay hale getirdiler. Fakat bu sistemin batacağını baştan söyledik” diyen Yeşilada, şöyle devam etti:
“Özel sağlık sisteminde elemanlar daha iyi yetişiyor ve takdir ediyorum. Ama sistem çalışmıyor. Nüfus hızla artarken siz yeterince doktor ve sağlık görevlisi yetiştiremiyorsunuz. Hükümet bunu çözmek için sağlık giderlerini ilaç firmalarına yıktı ve ilaç üretilmemeye başlandı.
Zaten bir yeşil kart sistemi var ve benim gibi orta sınıf üstündekilerin daha fazla katkı payı ödemesi lazım. Sonuçta ne oldu özel hastaneler yükseldi. Devlette tedavi alamıyordunuz ve şimdi de alamıyorsunuz. Şehir Hastaneleri modellerinin çalışmadığını, sağlık uzmanları söyledi. Kim gelecek buraya, bir tane metro hattıyla bu çözülür mü? Bu sorunun çözümü imkansız ve şimdi hastaneleri Araplara şutlamaya  çalışıyorlar. Sağlık sisteminin ciddi bir reforma ihtiyacı var. Bu da ödeyebilenin daha fazla sağlık primi ödemesi.
Eğitim ve sağlıkta karma sistem iyidir. Katı bir şekilde devlet veya özel olsun diyenler genelde başarılı olamamışlar. Amerika’da hem özel hem de devlet var. Sistem de gayet iyi yürüyor.
Türkiye’de herkes bıraksın tüketimi ve kuru ekmek yiyip parasını sağlığa ayırsın. İnsanlar her yıl yaşlanıp daha fazla sağlık hizmeti talep ediyor. Battınız ve emekli maaşınızla ekmek dahi alamayacaksınız.”
Editör: Ali ARASLI