Banaz Özlem Tur’un yeni Başkanı Cengiz Akkaş oldu. 56 otobüsçü esnafının bulunduğunu belirten Cengiz Akkaş, esnafın 56 gün çalışıp 27 gün beklediğini belirterek, “Sıraya giren esnafımız 56 gün çalışıyor ve 27 günlük bir bekleme sürecine giriyor. 27 gün para kazanmıyor ve bu sürede çoğu çift çubuk işlerine gidiyor. Sadece otobüs seferleri yaparak geçimimizi sağlamamız imkansız. Bunun dışında ek işler yapmazsak, çok büyük zorluk yaşarız” dedi.

Kayaağıl 250 TL oldu, Hamamboğazı'nda 100 TL'den yola devam Kayaağıl 250 TL oldu, Hamamboğazı'nda 100 TL'den yola devam

cengiz akkaş banaz özlem (7)

S.S. 12 Nolu Banaz Özlem Turizm Otobüs ve Minibüs Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi’nde yapılan genel kurulla, yeni dönemde başkanlığa Cengiz Akkaş seçildi. Kısa adı Banaz Özlem Tur olan S.S. 12 Nolu Turizm Otobüs ve Minibüs Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifinin 2 yılda 1 kez yapılan olağan genel kurulu, ilçe garajında yapıldı. Genel Kurulda görevi 2 yıldır devam ettiren  Ahmet Tümer, tek listeyle gidilen gelen kurulda görevi, Cengiz Akkaş’a devretti. 56 üyesi bulunan Banaz Özlem Tur’un yeni başkanı olan Cengiz Akkaş, yeni dönemde otobüsçü esnafın sorunlarına çözüm için çalışmaya devam edeceklerini belirtti.

cengiz akkaş banaz özlem (5)

BANAZ ÖZLEM ESNAFI 56 GÜN ÇALIŞIP 27 GÜN BEKLİYOR

Banaz Özlem Tur’da faaliyet gösteren esnafın sırayla görev yaptığını ve sıraya giren esnafın 56 gün çalıştıktan sonra 27 gün beklediğini ifade etti.

cengiz akkaş banaz özlem (6)

29 kişilik otobüslerin tur başına ancak yarısının dolduğunu belirten Cengiz Akkaş, özellikle pandemi döneminde esnafın çok büyük sorunlar yaşadığını ve halen bunun cefasının çekildiğini dile getirdi.

cengiz akkaş banaz özlem (3)

Pandemi döneminde esnafın işinin yüzde 90 oranında düştüğünü ifade eden Cengiz Akkaş, “Pandemiden önce sıradan çıkan adam 11 gün yatıyordu en fazla. Pandemi ve deprem olunca iyice durdu. 29 kişilik otobüsler var ve bunun anca yarısı doluyor. Banaz’da saat 8’de dolu olur ve geri dönüşte boş olur. Akşam üstü Uşak’tan dolu gelen olur. Yine de Allah bereket versin ve bir asgari ücretlinin kazandığını zor kazanıyoruz. Ben bir yere girsem 8 bin 500 lira ve mesaiyle beraber 13 bin lira gibi bir para kazanırım” dedi.

cengiz akkaş banaz özlem (4)

BANAZ ÖZLEM TUR’DA ESNAF 27 GÜN BOŞ BEKLİYOR

Banaz Özlem Tur’un günlük ortalama 40 tur yaptığını ve bunun gidiş gelişle 80 sefere tekabül ettiğini belirten Cengiz Akkaş, “Esnafın maliyetleri çok fazla ve en başta artan akar yakıt fiyatları bizim için ciddi bir maliyet. Toplam 56 otobüsümüz var ve bunlar sıraya göre çalışma yapıyorlar. Sıraya giren esnafımız 56 gün çalışıyor ve 27 günlük bir bekleme sürecine giriyor. 27 gün para kazanmıyor ve bu sürede çoğu çift çubuk işlerine gidiyor. Sadece otobüs seferleri yaparak geçimimizi sağlamamız imkansız. Bunun dışında ek işler yapmazsak, çok büyük zorluk yaşarız”. 

cengiz akkaş banaz özlem (2)

Editör: Ali ARASLI