Uşak’ın Banaz ormanlarında 16 milyon yaşında ağaç fosili bulundu. Banaz Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri, söz konusu fosillerle ilgili olarak Uşak Üniversitesi öğretim görevlisi Doç. Dr. Selahattin Polat’tan görüş aldı. Doç. Dr. Polat, fosillerin 10 ila 16 milyon yıllık olduğunu ifade etti. Konuyla ilgili Banaz Orman İşletme Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, şu bilgiler verildi:

F O S İ L

Uşak'ın İsmetpaşa Caddesi'ndeki bu dükkan ihaleyle 358 bine kiralanacak Uşak'ın İsmetpaşa Caddesi'ndeki bu dükkan ihaleyle 358 bine kiralanacak

“Bölge Müdürlüğümüz, Banaz Orman İşletme Müdürlüğündeki (petrifiye) çam (pinuxylon) cinsine ait Fosil, Ayrancı (Comburt) Köyü’nün batısında Sümlüce mevkiinde orman yolu yapımı esnasında iş makineleri tarafından bulundu. Uşak Üniversitesi öğretim görevlisi Doç. Dr. Selahattin Polat tarafından yapılan incelemeler ve Cerrahpaşa Üniversitesi, Orman Fakültesinde yapılan analizlerde ağaç fosilinin Orta Miosen (günümüzden 10-16 milyon yıl önce) jeolojik zamanına ait olduğu tespit edilirken, fosilin çamgillere ait olduğu ve oluşumunda Elmadağ Volkanizmasının etkisi olduğu ortaya çıkarıldı.”

F O L İ S3

FOSİL AĞAÇLAR, MURAT DAĞI’NIN KESİN KURTULUŞU OLABİLİR

Öte yandan Doç. Dr. Selahattin Polat, daha önce Ege’de Yenigün Gazetesi’nden Bayram Ali Keleş’e kentteki ağaç fosilleriyle ilgili önemli açıklama yapmıştı. Söz konusu gelişme, Murat Dağı’na kurulmak istenen altın madeni projesinin de önüne geçebilir. Ağaç fosillerinin tescillenmesi, bölgedeki genç ağaçların korunmasını sağlayabilir. Eğer bu olursa, 16 milyon yıl önce hayat bulan ağaçlar, Uşak, Kütahya, Eskişehir, İzmir ve Manisa’ya su veren bir dağı ve ormanı korur.

F O L İ S1

Editör: Ali ARASLI