Uşak İl Genel Meclisi Başkanı CHP’li Kadir Uslu oldu Uşak İl Genel Meclisi Başkanı CHP’li Kadir Uslu oldu
Banaz Belediye Başkanı Zafer Arpacı, bağımsız belediye başkan adaylığını açıkladı.
Uşak’ta 2014 yılında bağımsız olan Ali Erdoğan dahi, o dönemdeki talebe rağmen bağımsız aday olmadı.
Uşak’ta Merkez ve ilçelerde mevcutta Belediye Başkanı olup da seçime bağımsız giren başka bir isim yok. Zafer Arpacı, bu noktada kentte bir ilke imza da atmış oldu.
Arpacı’nın AK Parti’den tekrar aday gösterilmemesi üzerine toplumsal bir tepki de oluştu ve bu durum bağımsız adaylığın sebebi olarak görülüyor.
Zafer Arpacı, eğer bu seçimi kazanırsa, 2009’da Şanlıurfa’dan bağımsız aday olan Fakıbaba’yla aynı kaderi paylaşacak.
Akıllarda şu anda tek bir soru var; Zafer Arpacı bağımsız olarak bu seçimi kazanabilir mi?
Bu konuda Banaz’da önceki geçtiğimiz hafta yapılmış bir anket var. Saha Analiz isimli firmaya yaptırılan anketin sonuçlarına bakılırsa, Zafer Arpacı’nın kazanma ihtimali bulunuyor.
ARPACI’YI BAŞARILI BULANLARIN ORANI KARARSIZLARLA YÜZDE 55’E DAYANIYOR
703 kişiyle yapılan ankette farklı yaş, cinsiyet ve eğitim düzeylerine göre bir değerlendirme ortaya kondu. Anket sonuçlarına baktığımda, Zafer Arpacı’nın başarılı bulunup bulunulmadığı sorusu yöneltilmiş. Bu soruya yanıt verenlerin yüzde 11,9 çok başarısız ve yüzde 23,4’ü de başarısız bulmuş. Fakat Arpacı’yı başarılı bulanların oranı azımsanacak bir düzeyde değil. Çok başarılı ve başarılı bulanların toplam oranı yüzde 45,4 olarak hesaplanıyor. Ne başarılı ne de başarısız bulanlar ise yüzde 19’a tekabül ediyor. Kararsızların yarısı elendiğinde Arpacı’yı başarılı bulanların oranı yüzde 54,9’a çıkıyor.
BAĞIMSIZ BAŞKAN ADAYI ZAFER ARPACI’YA OY VERİRİM DİYEN SEÇMEN 
Ankette Zafer Arpacı’nın bağımsız olması durumunda verilecek oy oranı da saptanmaya çalışıldı. Anket sonuçlarına göre Zafer Arpacı’ya oy vermeyeceğini belirten seçmenin oranı toplamda yüzde 43,9 olarak çıkıyor. Oy vereceğini ve kesinlikle oy vereceğini belirten seçmen ise yüzde 39,8 olarak hesaplanmış. Kararsız seçmen ise yüzde 16,3 olarak belirlenmiş. Anketteki kararsız seçmen homojen dağıldığında Arpacı’ya toplumun yüzde 44’ü oy vermeyi düşünüyor. 
Ankete göre bağımsız Zafer Arpacı, AK Parti, CHP ve MHP’nin oyları şöyle:
Bağımsız Zafer Arpacı: Yüzde 28
AK Parti: Yüzde 25,6
CHP: Yüzde 28,2
MHP: Yüzde 11,7
Diğer: Yüzde 6,5
Muhabir: ALİ ARASLI