Uşak'ın Murat Dağı'na kurulması istenen altın madeni için yeni hamle! Bakanlığa dava açtılar Uşak'ın Murat Dağı'na kurulması istenen altın madeni için yeni hamle! Bakanlığa dava açtılar
Uşak’ın mahallesi olan Bölme ve Elmacık köyünde 1’inci derece SİT alanı ilan edilen, arsaların ada ve pafta numaraları belli oldu. Uşak’ta daha önce belde statüsündeyken, mahalleye dönüştürülen Bölme’nin ve Elmacık köyü sınırlarında yer alan ve Ulubey yoluna yakın arazilerin bir bölümü 3’üncü dereceden 1’inci derece SİT alanına dönüştü. Burada bulanan arkeolojik alanla ilgili Kütahya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nün bünyesinde oluşturulan kurul bazı kararlar aldı. Alınan kararları daha önce yaptığımız haberle duyurduk. Haberimizin ardından, Bölme ve Elmacık’ta arazisi bulunan özel ve tüzel kişiler durumu araştırmaya başladı. Konuyla ilgili ikinci yaptığımız haberde, bölgenin tamamının değil, bir bölümünün 1’inci dereceden SİT alanı ilan edildiğini aktardık.
SİT ALANI İLAN EDİLEN ARAZİLER BELLİ OLDU
Bölme’de ve Elmacık’ta hangi arazilerin SİT alanı olup olmadığı da kafalarda soru işaretlerine yol açtı. SİT alanı ilan edilen bölgeyle ilgili karar; Uşak Valiliği, Uşak Belediyesi, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Karayolları, İmar ve Kentsel İyileştirme Müdürlüğü, Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü ve Kadastro Müdürlüğü’nden alınan görüşler dikkat alınarak verildi. Kararın alınmasında, 10 Kasım 2023’te, Uşak Arkeoloji Müzesi tarafından yazılan rapor ve Kütahya’dan gelen ekibin 26 Aralık 2023’te yaptığı inceleme notları büyük önem taşıdı. Aralık 2023’teki incelemede, arkeolojik SİT alanının genişletmesi istendi ve Kütahya’daki kurulda da Elmacık ve Bölme sınırlarında kalan 1/25000 ölçekli haritadaki bazı arazilerin tapularına şerh kondu.
 
Alınan kararda, kamu ve özel kurumların yapacağı tüm yapılaşma ve ağaçlandırma faaliyetleri için Kütahya’daki kuruldan izin alınması gerektiği vurgulandı. Kazı ve altyapı çalışmalarında da benzer bir prosedürün işleyeceği karar metnine not düşüldü.
Yeni tarımsal alan açılmayacak ve sınırlı alanda mevsimlik tarım faaliyetleri devam edebilecek. Toprağın sürülmesine dayalı bir tarımsal çalışmaya da izin verilmeyecek. Taş, toprak ve kum alımı da bölgede artık yasaklandı. En önemlisi, bölgeye çöp, moloz ve sanayi atıkları atmak da yasak.
İŞTE BÖLME VE ELMACIK’TA SİT ALANI İLAN EDİLEN ARSALARIN ADA VE PAFTA NUMARALARI
Li̇ste 4
L İ S T E
Li̇ste 2

Li̇ste 3

Li̇ste 1

Editör: Ali ARASLI