ALİ ARASLI//

CHP Genel Merkezi, 23 seçim çevresinde örgüt denetiminde ön seçim yapma kararı aldı. Parti Meclisi’nde alınan kararla birlikte 58 seçim çevresinde de örgüte ön seçim yapma yetkisi verildi. İstanbul'da Ekrem İmamoğlu için daha önce 'Ön seçim yetişmez' bahanesini üreten CHP Yönetimi, 23 il için ön seçim kararı aldı. CHP'nin bu adımı, bazı teşikilatların gazını almaya yönelik olduğu düşünülüyor. CHP'nin Uşak'taki ilçelerde ön seçim yapacağı fakat Merkez'in belli olmadığı öğrenildi. 

CHP Sözcüsü Deniz Yücel, yaptığı açıklamada, şu ifadeyi kullandı:

“CHP Parti Meclisimiz, 23 seçim çevresinde örgüt denetiminde ön seçim yapılma kararı yapıldı. 58 seçim çevresine de örgüt denetiminde ön seçim yapma yetkisi verildi.”

UŞAK’TA ÖN SEÇİM VAR MI?

Konuyla ilgili telefon üzerinden görüştüğümüz CHP İl Başkanı Sevinç Soyer Yazgan, Uşak Merkez’le ilgili durumun henüz net olmadığını belirtti. Uşak’ın 5 ilçesinde ön seçim olacağını belirten Sevinç Soyer Yazgan, şöyle konuştu:

“Bu konu henüz net değil ve bize gelen bir bildirim yok. Fakat büyük ihtimalle ilçelerde ön seçim yapabiliriz. Merkez’in durumu hakkında CHP Genel Merkezi’nin bize yaptığı bir bildirim yok”.

CHP’DE ÖN SEÇİM YETİŞMEZ SÖYLEMİ DOĞRU MU?

Öte yandan bazı aday adayları ön seçim istediğini, fakat bunun yetişmeyeceğini belirtiyor. CHP Genel Merkezi’nin ön seçim konusundaki ikircikli yaklaşımı da benzer şekilde, ‘yetişmez’ söylemi üzerine kuruluyor. Fakat YSK’nın takviminde bunun böyle olmadığı net bir şekilde görülüyor. YSK seçim takvimine göre siyasi partilerin aday listesini teslim etmesi için son gün, 20 Şubat 2024 Salı. Aşağı yukarı 2 ay 1 hafta gibi bir süre bulunuyor. Daha önceki genel seçimlerde 2 ay içinde ön seçimin yapıldığı ve seçime gidildiği görülmüştü.

Uşak'ta şok eden o madalyonu, Ekrem İmamoğlu'na hediye etti Uşak'ta şok eden o madalyonu, Ekrem İmamoğlu'na hediye etti

Editör: Ali ARASLI