O iddiayı yalanlayan Özkan Yalım: Bana sandalye ile vuracak adam yaşayamaz! O iddiayı yalanlayan Özkan Yalım: Bana sandalye ile vuracak adam yaşayamaz!

CHP Uşak İl Kadın Kolları Teşkilatı, 6 yaşındaki bir kız çocuğunun evlendirilerek, istismara uğradığına dair iddialarla ilgili açıklama yaptı. Konuyla ilgili Uşak CHP İl Binasında bir açıklama yapan İl Kadın Kolları Başkanı Ayşe Ayaz, burada Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlı Aka’nın okuduğu basın bültenini, kentteki yerel gazetecilere aktardı. Ayşe Ayaz’ın tekrar ilettiği basın açıklamasına; CHP Uşak İl Başkanı Ali Karaoba, Merkez İlçe Başkanı Uğur Dümen ve Merkez İlçe Kadın Kolları Başkanı Leyla Özler ve İl Kadın Kolları Teşkilatı’nın mensupları eşlik ettiler.

İstismar iddialarıyla ilgili açıklama yapan Ayaz, “Çocuklar bugünümüz ve geleceğimizdir. AKP zihniyeti bugünümüzü ve geleceğimizi karanlığa gömmek istiyor. Çocuk yaşta, erken ve zorla evlilikler çocuğun insan hakkı ihlalidir ve suçtur. Aynı zamanda çocuklara ve kadınlara yönelik şiddet biçimlerinden biridir ve çocukların eğitimini, sağlığını, sosyal, psikolojik ve kültürel gelişimlerini engeller. Çocukların özgürlüklerini kısıtlar. AKP zihniyeti istismar vakalarının önünü açan politikalarını ilmek ilmek ördü. 4+4+4eğitim sistemine geçilerek kız çocuklarının erken yaşta ve zorla evlendirilmelerinin önü açıldı. Ülkemiz çocukları istismar edenlerin “cezasızlıkla” ödüllendirildiği bir utanç tablosuna dönüştürüldü. Kadını ikinci cinsiyet olarak gören zihniyet, çocuk istismarında “rızadan” bahsetti. Çocuğa yönelik cinsel istismar ile ilgili af ve istismar eden kişi ile evlilik için yasal düzenlemeleri ısıtıp ısıtıp önümüze getiriyor” dedi.

Ayaz, “Bizler yaşanan bu skandallara sessiz kalmadık, kalmıyoruz. Tarikatlarda, vakıflarda ve cemaatlerde gündeme gelen hiçbir istismar skandalında susmadık! Susmayacağız! Çocuk istismarını meşrulaştırmaya çalışan, laik ve demokratik bir ülke olduğumuz gerçeğini yok saymaya çalışan zihniyetin karşısında dimdik durduk, duracağız! Çocuk istismarı suçtur! Nokta. Çocuklarımızı AKP zihniyetinin karanlığına teslim etmeyeceğiz. İktidarımızda, çocuk istismarı ve kadına yönelik şiddetle ilgili özel mahkemeler kuracağız. Çocuğun rızasından bahsedeni bakanlıkla ödüllendiren, ‘bir defadan bir şey çıkmaz’ diyen, istismara uğrayan çocukları delil yetersizliği nedeniyle bir kez daha istismara uğratarak delil toplamaya zorlayan bu zihniyeti ilk seçimlerde sandığa gömeceğiz” diye konuştu.

Editör: TE Bilişim