Ekonomist Selçuk Geçer, bugün yaptığı “NOT” başlıklı yayında bir dedikoduya yer verdi. Mehmet Şimşek ve TÜİK arasındaki dedikoduya yer veren Selçuk Geçer, bu varsayımın gerçek olma ihtimalini yüksek olarak gördüğünü belirtti.

ALTIN FİYATLARI 2024’TEN SONRA DAHA FAZLA YÜKSELECEK

Altın fiyatları hakkında ilk olarak konuşan Geçer, “Hem Türkiye, hem de dünya gündemi değerlendireceğiz. An itibariyle 27 TL’nin üzerinde dolar ve 29 TL’nin üstünde bir euro ve ons fiyatı 1900’ün altına gerilemiş durumda. 2024 ilk çeyreğindeki rekor denemeleri bu ons fiyatı nedeniyle çöpe gitmiyor. 2300 dolar civarında bir altının ons fiyatı olacak. FED artık faiz indirme dönemine giriyor. Dünyada kriz ortamı varken, ABD’de daha nefes alınabilir bir ekonomi altın fiyatlarını yukarıya çeker. Kısa vadedeli bir yatırımda altın çok iyi değil, fakat orta ve uzun vadede yukarıya doğru gidiyor” dedi.

TÜRKİYE’DE KESKİN DÖNÜŞ OLMAZSA İŞLER NORMALE  DÖNEBİLİR!

“NOT başlığını niye attığımı şimdi paylaşacağım. Aslında Moody’s Türkiye için bir cümle ve analiz ortaya koydu” diyen Geçer, şöyle konuştu: “Kuruluş Türkiye’nin notunu yükseltebiliriz dedi. Moody’s, Türkiye’nin kredi notunu yükselteceğini açıkladı ve risk primi de bu bağlamda düşer. Niye yükselteceklerini söylüyorlar, çünkü normalleşen bir ekonomi ve para politikası var. Neden bugün yükseltmiyorlar? Çünkü Mehmet Şimşek veya Gaye Erkan’ın görevden alınmayacağını bilmiyorlar. Yarın öbür gün faiz politikalarında keskin bir dönüş olup olmayacağını bilmiyorlar ve bu nedenle notu artırmıyorlar. Türkiye normalleşir ve Cumhurbaşkanı bir sabah kalkıp fikir değiştirmezse, Türkiye’nin notunu yükselteceklerini söylüyorlar.”

MEHMET ŞİMŞEK VE TÜİK ARASINDAKİ GÖRÜŞME İDDİASI

Son indirimle Uşak'taki güncel motorin ve benzin fiyatları Son indirimle Uşak'taki güncel motorin ve benzin fiyatları

Geçer, “İşsizlik oranı yüzde 9,6 oldu ve genç işsizlik 18,6 oranına yükseldi. TÜİK inşaat maliyetini yıllık 49,12 oranında arttığını söylüyor. Haziran’da sanayi üretiminde 1,6 oranında bir artış oldu. Beklentiler daralma yönündeydi ve beklentilerin üzerinde rakamlar var. Gerçekçi değil ve bunu tartışmıyoruz. ir dedikoduyu paylaşacağım sizlerle. Deniyor ki Mehmet Şimşek TÜİK’i aradı ve rakamları artık gerçekçi paylaşın dediler. Dediğim gibi bu bir dedikodu ve Mehmet Şimşek çıkıp kendisi veya TÜİK açıklamadığı sürece bizim için dedikodudur bu. Ancak şunu söyleyelim çok yüksek bir ihtimal bu. Ben olsam ilk iş TÜİK’i arar ve adam gibi veri açıklayın derdim. Ona göre müdahale edilmesi gerektiğini derdim. Bana çok uzak görünmüyor bu söylenenler. Şu anda doğrulayamıyoruz ama çok uzak gibi görünmüyor.”

Editör: Ali ARASLI