Uşak sokak simidine zam geliyor! Çift haneyi görecek Uşak sokak simidine zam geliyor! Çift haneyi görecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlığında toplanan Kabine'de emekliye zam konusu görüşüldü. Cumhurbaşkanı Erdoğan, emekliye zamla ilgili ne söyledi?

Kabine toplantısı bugün, yaklaşık 4 saat devam etti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan alınan kararlarla ilgili açıklama yaptı. Erdoğan, enflasyonla mücadelenin devam ettiğini ve kabinenin bu konuda önemli kararlar aldığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu açılamaları yaptı:

OVP'DEN SONRA UZUN VADELİ PLAN AÇIKALACAK

Terörle mücadele önceliklerimizin arasındadır. Ekonomik görünümle ilgili gelişmelere değinmek istiyoum. Ekonomi alanındaki gelişmelere dikkatle devam ediyoruz. OVP'yi milletin ve işdünyasının takdirine sunduk. 12. kalkınma planı hazılığı önemli ölçüde bitti. Gelecek 30 yıla ait planın detayları paylaşılacak. OVP ve uzun vadeli planların için ekonomin güncel sorunları ihlam edilmiyor. 

Küresel ölçekte yaşanan sorunlar varken, Türkiye'de de hayat pahalılığı sorununu çözmek için özgün bir yol izliyoruz. Bu meselenin üstesinden gelmek için millet ve bireyler olarak top yekün ortaya koyacağımız erdem ve hakkaniyetten geçecek. Biz iğneyi kendine çuvaldızı başkasına batırarak, öncelikle üzerimize düşeni yapacağız.

Bir histeri gibi süren fiyatlamanın da sonuna geliyoruz. Türkiye'yi üretim, yatırım, istihdam ve cari fazlayla büyüteceğiz. 

OTOMOTİV PİYASASINDAKİ FİYAT ARTIŞLARI

Aldığımız tedbirler kapsamında otomotiv piyasasındaki spekülatif fiyatlar ortadan kalktı. Bu işleri yapanlara 222 milyon TL idari para cezası kesildi. Rekabeti bozan 139 firma 2 milyar 105 milyon ceza aldı. Benzer bir uygulamayı gayrimenkulde alıyoruz. Konut ve kirada özenli dürüst ve makul hareket etmeyen kişi ve kurumlara yönelik ağır yaptırımlar geliyor. Çimento ve hazır beton sektöründeki dengesiz fiyat artışları da yakın takibe alınıyor. Haksız bir şekilde fiyat yükselten firmalar bunun bedelini ödeyecek. Tüketiciyi korumak için aldatıcı reklam yapan ve etiket ve kasa farkı üzerinde duruyoruz. 215 milyon TL bu tür yollara başvuranlara ceza yazıldı. 

EMEKLİLERE ZAM

Emeklinin yaşadığı sorunları biliyorum. Bunun için bir talimat verdim. Emeklilerimizi rahatlatacak yeni bir karar aldık. Emeklilerimize 1 defaya mahsus olmak üzere 5 bin TL ödeme yapmayı kararlaştırdık. Hem emekli olup hem de fiilen çalışmaya devam edenler bu düzenleme dışındı. Bütçeye toplam 61 milyar TL olan bu ödemeler emeklinin hesabına yatırılacak. 

Emeklinin durumunu yılbaşında tekrar gözden geçirip bir karar alacağız. 

HABERİ GÜNCELLEYECEĞİZ...