Ekonomist Evren Devrim Zelyut, yaşamın düz bir çizgi olmadığını ve bunun dolar ile altın için de geçerli olduğunu söyledi.
Dolar ve altınla ilgili hesapları yeni akışa uydurmak gerektiğini belirten Zelyut, dolar / TL için önemli açıklamalar yaptı.
28 TL’nin az üzerinde olan Dolar / TL’nin reelde 40 TL olduğunu belirten Zelyut, dış ticaret rakamları verdi.

"Dolarda Erdoğan Sinyali Verdi" isimli bir yayın yapan Evren Devrim Zelyut, ülkeye bir dolar girişi olacağını değerlendirdi. Dolar / TL kurunun 32'ye geldiğinde yatırımcının durup düşünmesini isteyen Zelyut, şöyle konuştu:

"31-32 arasında durun ve piyasaya bakın. Dolar çakılacak demiyorum. Ama burada bu işleri başarırlarsa, 2024’ün 6’ıncı ayında dolar / TL 34 veya 35 TL’de tutulur."

Uşak'ta zamla beraber motorin 43,50 ve benzin de 43 seviyesine çıkacak Uşak'ta zamla beraber motorin 43,50 ve benzin de 43 seviyesine çıkacak
Türkiye’ye dolar geleceğini belirten Zelyut, şöyle söyledi:
“Dolar / TL’nin nereye gideceğini merak ediyorsak, dış ticaret veri bültenine bakmalıyız. Aldıklarımız sattığımızdan fazla olduğunda, dolar yukarı çıkar. Elimizde döviz kalmaz. Bu ay işler biraz daha iyi 6.7 milyar dolar açık verdik. Ocak ve ekim arasında 94 milyar dolar açığımız var. Aylık 9, ila 9,5 milyar dolar eksi varsa, dolar tutma şansı yok. Dolar bu tabloya göre 2024’ün 6’ıncı ayında 40 lirayı görebilir.
İtalya ve Amerika’ya mal satıyorum ve Çin’e mal satamıyorum. Keşke Çin’le bağımız kopsa. Bunu yapmadığımız için bu problemler devam edecek. Yüzde 68 hammadde ve sermaye malı var.
Sattığımız ürünler yükte hafif pahada ağır değil.”
SİYASETTE DEĞİŞİM OLDU!
İnönü’den sonra ilk defa kurultayla bir başkanı indirdiler. Dolar ve TL ne alaka demeyin ve hepsi bir biriyle bağlı. AK Parti’den de haber vereceğim ve bunlar dolar/TL’yi etkileyecek.
Özgür Özel seçildi mi seçildi. Ben Özgür Özel’in ana muhalefette harikalar yaratacağını iddia etmem. İşte al birini vur ötekine demek doğru değil. Biri 70 biri 50 dahi değil. Enerjisi ve performansı farklı.
Özgür Özel’in ağzı çok iyi laf yapar ve çok iyi sıkıştırır. Taşı da gediğine oturtur. Kemal bey hiç heyecan vermezdi.
evren devrim zelyut
Şimdi olay şu,
AK Parti karşısında daha aktif bir muhalefet görecek. Yabancı şunu diyor, demokrasiye yönelik bir pekişme var. Demek ki siz doğru iş yaparsanız AK Parti’nin de iktidarı gidebilir.
AK Parti uzun süre kafasına göre bir maliye politikası yapıyordu. Şimdi Özgür Özel’in etkin olması, örgütü sahaya indirmesi olur. Bunlar legal bir ortamda daha aktif saha çalışmasına neden olur.
Türkiye yabancının ilgisini çekebilir ve işler düzelebilir mesajı
Konuştuğumuz yatırımcılar, bana cımbızla bir tweet gösterdi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın şu mesajı dikkat çekiyor.
Dış politikadan anlayanlar için bu mesaj önemli. Cumhurbaşkanı ben ülkemi ateşe atmam diyor. Ukrayna’da da aynısı oldu. Bunu yaptı yapmadı, benim tartıştığım şudur;
Türkiye’nin dış politikada tarafsızlık konusuna dönmeniz gerekir şeklinde bir telkin yapıldığı. Daha ilmi siyasete girdiği bir yapıya girdiği. Bunun da yabancı tarafından takip edildiği. Bana yatırımcılar bunu gösterdi. Burada bu tweet son derece olumlu.
Sayın Şimşek 40-45 arası faiz ve 30-35 arası dolar / TL gibi. Benim umutlu olduğum konu borsada. Türk tahvili, tahvil pazarlarında konuşulmaya başlandı. Benim gördüğüm yavaş yavaş buraya doğru bir akış olduğu yönünde. Ben 30’dan sonra dolar alın demeyeceğim.
31-32 arasında durun ve piyasaya bakın. Dolar çakılacak demiyorum. Ama burada bu işleri başarırlarsa, 2024’ün 6’ıncı ayında dolar / TL 34 veya 35 TL’de tutulur."
Editör: Ali ARASLI