İLGİLİ HABER: KURBAN BAYRAMI TATİLİ KAÇ GÜN?

İLGİLİ HABER: TMO 2023 BUĞDAY ALIM FİYATI!

Kabine toplantısı son erdi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni dönemin ilk toplantısını yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan toplantı sonrası birazdan açıklama yapacak. Erdoğan, Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliği konusundaki düşüncelerini, emekli ve asgari ücretliye yapılacak zamlar, fahiş fiyatlarla ilgili alınacak kararlar ve bir dizi görüşmenin sonucunu duyuracak.

Erdoğan açıklama yapmaya başladı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan kendilerini ve politikalarını yenilediklerini ve seçmen iradesine saygı duyduklarını ifade etti.  Erdoğan, yankı odalarına hapsolmadıklarını ve siyasite millet için yaptıklarını paylaşarak, her gelenin teslim aldığı daha da yücelttiğini belirtti. 

Erdoğan, emaneti hakkıyla taşıyıp kendilerinden sonra gelenlere teslim edeceklerini belirtti. Tüm bakan ve milletvekillerine teşekkür eden Erdoğan, önceki bakanların covid-19 dönemindeki zorluklar ve 6 Şubat depreminde insan üstü çaba ortaya koyduklarını söyledi. 

Erdoğan, milletin eski kabine üyelerinin yaptıkları hizmetleri unutmayacağını kaydededek, eski görev alanların birikimlerinden yararlanacaklarını anlattı. Erdoğan, "İnşallah yeni Türkiye yüzyılının inşaasını gerçekleştireceğiz" dedi. 

Erdoğan'ın açıklamalarının satır başları şöyle:

YENİ KABİNENİN İŞİ KOLAY DEĞİL

-Yeni kabinenin işinin kolay olmadığını biliyoruz. Türkiye her konuda dünden daha ileriye gitmeye ve daha hızlı koşmaya mecburdur. Canla başla çalışıp ülkemizi hedefleriyle buluşturacağız. 

-Seçim döneminde bol keseden vaat edenler gibi olmadık ve meydanlarda ne dediysek onu yerine getirmeye gayret ettik. Ahdine, kavline ve sözüne sadık bir yönetim olarak 17 kez milletin takdirini kazandık. Bizim için en büyük kazanç budur. Asıl gücümüz milletimize güven aşılamamız ve itimat telkin etmemizdir. 2 kelimeye çok dikkat edin. Biz bu 2 kelime ve kavramın uygulayıcısı olacağız.

1-İstikrar ve 2 - Güven. İstirar ve güvenle Türkiye yüzyılını inşa edeceğiz. 

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ

Anayasa değişikliği teklifini yine milletin takdirine sunacağız. Karadeniz gazıyla başlayan ve Gabar'da petrol bulmayla devam eden süreç devam edecek. Eğitimi yine listenin en başında tutacağız. Eğitim olmadan hiçbir şey olmaz. Önce bunu başaracağız. Adalet hizmetlerinin çok hızlı ve etkin ve kaliteli bir şekilde sağlanmasına yönelik reformlar artırılacak.

ZEHİR TACİRİ VE TERÖR ÖRGÜTLERİYLE MÜCADELE

Uşak Belediye Başkan yardımcılarına görevleri verildi! Şanlı, zabıta ve mezarlıklara da bakacak! Uşak Belediye Başkan yardımcılarına görevleri verildi! Şanlı, zabıta ve mezarlıklara da bakacak!

Terör örgütleri ve zehir tacirleriyle mücadele edeceğiz. Cüdi, Gabar ve Tendürek'te yine biz olacağız. Burayı bunlara asla bırakmayacağız.

SOSYAL POLİTİKALAR

Engelli yaşlı ve gazilerin yanında olacağız. Gıda güvenliğimizi ve tarımsal üretimi arıtracak politikalar ortaya koyacağız. Savunma sanayimize yeni atılımlar ekleyeceğiz. Sanayi ve teknoloji alanında Türkiye'nin otomobili gibi katma değeri yüksek ve inovatif değeri olan ürünler ekleyeceğiz. 

Boraltan Köprüsü Olayı Nedir?

Boraltan Köprüsü Katliamı ya da Boraltan Faciası, Türkiye'ye sığınan 195 Azerbaycan kökenli Sovyet askerinin 1945 yılında mütekabiliyet ilkesi çerçevesinde Sovyetler Birliği'ne iadesi sonrası yaşanan katliamdır. Türkiye Sovyetler'den mütekabiliyet esasına dayanarak Sovyet topraklarına iltica etmiş olan bir subay ve iki erini istemişti. Sovyetler ise askerlerin izlerinin bulunamadığını beyan edip geri vermeyince Türkiye yola çıkan bazı askerlerin iadesini durdurdu. Türkiye ayrıca iltica edenlerden Türk kökenli olanların Türkiye vatandaşlığına alınması esa­sını kabul etti.

Sınır karakolunda bulunan Azerbaycan kökenli Sovyet askerleri. Aras Nehri üzerindeki Boraltan Köprüsü'nden geçerek Türkiye'ye iltica etmişlerdi fakat Sovyetler Birliği'nin isteği üstüne mütekabiliyet kapsamında hükûmetin talimatıyla iade edildiler.

Editör: Ali ARASLI