Türkiye ve dünyanın geçtiği zorlu ekonomik şartlar, çocukların geleceğini çok yoğun düşünme, ileriye dair işsizlik ve yoksulluk kaygıları, beklentiyi yüksek tutma, paranın değersizliği nedeniyle harcamaların bitmemesi ve her ay eksi verilen bakiyeler, strese ve dolayısıyla zamanla depresyonlara neden olabiliyor. 

Ekonomik ve sosyal kaygılar, çocukluktan kalan hikayeler ve genetik faktörler bazı bireylerde yoğun depresif ataklara yol açıyor.

Depresyona karşı sağlam bir irade ve durumu olduğu gibi kabullenme bir seçenek. Fakat bunun yanı sıra ilaç kullanmadan rahatlamak da mümkün. Bazı bitki çayları, depresyona karşı etkili oluyor. O bitki çaylarını Diyetisyen Muhammet Nurullah Şahin şöyle listeledi: 

*Papatya Çayı: Papatya çayı sakinleştirici ve yatıştırıcı özellikleriyle bilinir. Anksiyeteyi azaltmaya ve daha iyi uyumaya yardımcı olabilir, bu da depresyonla ilgili semptomlarla uğraşan bireyler için faydalı olabilir. 

*Lavanta Çayı: Lavanta genellikle aromaterapide stres ve kaygıyı azaltmak için kullanılır. Lavanta çayı da tüketildiğinde benzer etkilere sahip olabilir. Zihni ve bedeni rahatlatmaya yardımcı olarak depresif duyguları hafifletebilir. 

*Sarı Kantaron Çayı: Sarı kantaron, geleneksel olarak hafif ve orta dereceli depresyonu yönetmek için kullanılan şifalı bir bitkidir. Bununla birlikte, ilaçlarla etkileşime girebilir ve potansiyel yan etkileri vardır, bu nedenle yalnızca bir sağlık uzmanının rehberliğinde kullanılmalıdır. 

Uşak'ta menenjit şüphesiyle ölüm endişeye yol açtı! Korunmak için aşının 6 bin TL'ye dayanması ayrı bir sıkıntı! Uşak'ta menenjit şüphesiyle ölüm endişeye yol açtı! Korunmak için aşının 6 bin TL'ye dayanması ayrı bir sıkıntı!

*Melisa Çayı: Melisa sakinleştirici özellikleriyle bilinir ve anksiyeteyi azaltmaya ve ruh halini iyileştirmeye yardımcı olabilir. Rahatlatıcı ve yatıştırıcı bir çay seçimi olabilir. 

*Nane Çayı: Depresyon için doğrudan bir tedavi olmasa da, nane çayı canlandırıcı ve moral verici niteliklere sahip olabilir. Odaklanmayı artırmaya yardımcı olabilir ve zihinsel bir destek sağlayabilir. 

*Zencefil Çayı: Zencefil anti-enflamatuar özelliklere sahiptir ve genellikle stres ve anksiyete ile ilişkili sindirim sorunlarına yardımcı olabilir. Isıtıcı ve yatıştırıcı bir etkiye sahip olabilir. 

*Çarkıfelek Çayı: Çarkıfeleğin kaygı azaltıcı etkileri olduğuna inanılmaktadır. Bazı çalışmalar, depresyonu olan kişiler için faydalı olabilecek uyku kalitesini artırmaya yardımcı olabileceğini öne sürmektedir. 

*Kediotu Kökü Çayı: Kediotu kökü yatıştırıcı özellikleriyle bilinir ve depresyonla ilişkili uyku bozukluklarına yardımcı olabilir. Özellikle uykusuzluk çeken bireyler için faydalı olabilir. 

Bitkisel çayların depresyonu yönetmedeki etkinliğinin kişiden kişiye değişebileceğini ve profesyonel ruh sağlığı tedavisinin yerini almaması gerektiğini unutmamak önemlidir. 

Editör: Ali ARASLI