Gazeteci-yazar Abdurrahman Dilipak, Funda Kocabıyık’la olan davası için net konuştu:

Bunu bir öğretmen yapsa kendini disiplinde bulurdu

Covid-19 sürecine ilk girildiği günlerde, İsmetpaşa Caddesi’nde, dönemin İl Emniyet Müdürü Mesut Gezer’i ve Vali Yardımcılarını yanına alarak vatandaşı sosyal mesafeye uymadığı için azarlayan ve Uşak Valisi sıfatıyla görev yapan Funda Kocabıyık ve gazeteci – yazar Abdurrahman Dilipak’ın davasında, savcılık beraat istedi. Savcılığın beraatini istediği ve 5 Temmuz 2023’te tekrar hakim karşısına çıkacak olan Abdurrahman Dilipak, söz konusu davayla ilgili dikkat çeken açıklamalar yaptı. İttifak Gazetesi’nden Mehmet Poyraz’a avukatıyla birlikte bir mülakat veren Dilipak, İYİ Partili Ümit Karaca’nın esas sanık olması gereken davada, tali suçluyken esas suçlu konumuna sokulduğunu ifade etti.

İYİ Partili Ümit Karaca’nın 1 Nisan 2020’de o dönemde Uşak Valisi sıfatını taşıyan Funda Kocabıyık için attığı “Elinde 14 bin liralık telefon, kuaförünü eve çağırıp saçlarını ördürmüş, kocası fetöcü, kendisi lise öğretmenliğinden valiliğe geçiş yapmış millete sosyal mesafeyi koruyun diye talimat veriyor” tweetini RT eden Dilipak, hakkında suç duyurusunda bulunuldu ve dava açıldı.

dilipak1

İYİ Partili Karacan’ın attığı tweeti, “Vali var, vali var. Yazıcıoğlu gibileri yaşarken yeterince sahiplendik mi. Peki öyle kaç isim sayabilirsiniz” ifadesiyle paylaşan Dilipak, yaşadığı sürecin hukuk açısından da garip olduğunu dile getirdi. Söz konusu mülakatta konuşan Dilipak, Funda Kocabıyık’ın eşi için Karacan tarafından kullanılan “FETÖ’cü” ifadesine vurgu yaparak, söz konusu sıfatlama sebebiyle davayı açması gereken kişinin Hüseyin Kocabıyık olduğunu kaydetti. Dilipak, eş, anne-baba ve kardeş üzerinden dava arkadaşlığı olmayacağını vurgulayarak, “Hem Funda Kocabıyık hem de kocasına hakaret iddiasıyla dava açılması gerekiyordu” dedi. Dilipak, “dava açma ehliyeti açısından matufiyet sorunu” ifadesiyle, davanın mağdurunun kim olduğunun da belirsizlik taşıdığını dile getirdi.

dilipak ana foto

HALKIN AZARLANMASINA KARŞI TEPKİSİNİ ORTAYA KOYAN DİLİPAK: BİZ ONLARIN TEBASI DEĞİLİZ

Funda Kocabıyık’ın Uşak Valisi sıfatıyla vatandaşı azarlamasına değinen Dilipak, o dönemde Uşak Valisi sıfatını taşıyan Funda Kocabıyık’ın haksız ve hukuksuz bir şekilde yetkisini aştığını söyledi. Vatandaşa maske ve mesafe uyarısı yaptığı sırada maske takmayan Funda Kocabıyık’ın da kural ihlali yaptığını anlatan Dilipak, aynı tavrı öğrencisine sergileyen bir öğretmenin kendisini ya mahkemede ya da disiplinde bulacağını kaydetti. Dilipak, halkın yöneticilerin tebası olmadığını vurguladı. 

Uşak'ta İmam Hatipliler sokağa atıldı! Uşak'ta İmam Hatipliler sokağa atıldı!

ABDURRAHMAN DİLİPAK’IN UŞAK VALİSİ SIFATINI TAŞIRKEN MAHMEKEMELİK OLDUĞU FUNDA KOCABIYIK DAVASIYLA İLGİLİ YAPTIĞI AÇIKLAMALAR İÇİN TIKLAYIN

Editör: Ali ARASLI