Dışarıda yemek artık çok pahalı bir aktivite haline eldi. Anadolu'nun küçük kentleri arasında yer alan Uşak'ta da 1 kişinin dışarıda yediği yemeğin ortalama fiyatı, tabildot yemekte dahi 70 TL civarında değişiyor. Söz konusu rakamlar, kebap ve benzeri ürünleri yapan işletmelerde ise kişi başı 200 TL dolaylarında seyrediyor. 

Kentte piyasadaki en ucuz ürün olan tavuk döner ve ayrın fiyatı dahi menü şeklinde 50 ila 70 TL arasında değişiyor.  Söz konusu rakamlar cebe zarar verirken, dışarıda sık sık yemek alışkanlığı sağlık içinde uygun değil. 

Bu konuda uyarıda bulunan Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Görevlisi Nurseda Hatunoğlu, "Haftalık besin alışverişi yapılarak, haftalık yemek planlaması yapılabilir. Lezzetli, düşük bütçeli ve pratik tarifler oluşturulabilir. Gıda katkı maddesi içermeyen dondurulmuş ürünler tercih edilebilir. Sebzeler, özellikle yeşillikler önceden yıkanıp kurutularak saklanabilir" diyor.

diyetisyen-1

SEFER TASLARI TEKRAR HAYATIMIZA GİREBİLİR

2000'li yıllara kadar çalışma hayatının olmazsa olmazı sefer tası ve okul hayatında da beslenme çantası vardı.  Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Nurseda Hatunoğlu'nun uyarıları akıllara sefer taslarının tekrar hayatımıza gireceğini getirdi. "Bugünkü çevremiz kolaylıkla elde edilebilen oldukça ucuz, lezzetli ve yüksek enerjili besinlere kolay ulaşım sağlamaktadır" ifadesini kullanan Hatunoğlu, “Evde yemek yapmanın, dışarıda yemek yemeye göre en temel farklarından biri besin hijyenin daha iyi sağlanmasıdır. Hijyenin sağlanamadığı durumlarda, besinler çeşitli nedenlerle kirlenerek besin zehirlenmelerine neden olabilmektedir" dedi. 

RESTORANLAR PAHALI VE PORSİYON KONTROLÜ OLMAYABİLİYOR

Çoğu restoran menüsünün sağlıklı ve dengeli yemek seçeneklerini içerdiğini kaydeden Hatunoğlu, şöyle devam etti:

Bahar ve yaz dönemindeki hapşırma neden oluyor? Bahar ve yaz dönemindeki hapşırma neden oluyor?

“Ancak bir yemek ne kadar sağlıklı olursa olsun porsiyon kontrolüne dikkat edilmediği sürece yüksek kalori alımına neden olabilir. Bu nedenle hem hazır yemeklerde hem de restoran yemeklerinde bilinçli ve dengeli tercihler yapmak sağlık açısından oldukça önemli. Doğru hazırlama, bekletme ve pişirme yöntemleri kullanılmazsa besin içeriklerinde kayıp oluşabilir. Ayrıca kızartma gibi yöntemler kullanıldığında sağlığa zararlı maddeler ortaya çıkar. İşlenmiş besinler de daha az besin değerine sahiptir.”

Editör: Ali ARASLI