Türkiye genelinde son dönemlerini yaşayan bal üreticileri, bu yıl fiyatlara geçen seneye göre yüzde 50 oranında zam yaptılar. Yapılan zammın sebebinin akaryakıt ve işçilik maliyetleri olduğunu belirten bal üreticileri, piyasada 300 TL’nin altına satılan kavanozdaki balın sahte olduğunu ifade ettiler.

bal4

HAKİKİ BALIN FİYATI NE KADAR?

Uşak’ta bal üretimi yapan ve balı Afyonkarahisar’ın yüksek noktalarında dahi üretmek için çaba gösteren bal üreticileri, bu yıl ortalama fiyatlar belirledi. Geçen yıla nazaran yüzde 50 zamlanan bal fiyatlarına bakıldığında, çiçek balının 850 gramlık kavanozu indirimli 250 TL ve aynı gramdaki çam balı da 350 TL’den satılıyor. Çiçek balının peteği 230 TL ve kara kovan petek ise 650 ila 750 TL arasından arz ediliyor. Bunların yanı sıra konsept ürün olarak görülen lavanta balının da fiyatı 100 TL dolaylarında seyrediyor. Fakat lavanta balı 250 gramlık kavanozda 100 TL’den satıldığı için kilogramı 400 TL civarında tutuyor.

Deri ve tekstil sektörü son 12 ayda ancak 2 defa eşiği aştı Deri ve tekstil sektörü son 12 ayda ancak 2 defa eşiği aştı

bal

MARKETLERDE FİYATLAR ÇOK AŞAĞIDA

Marketlerde ise fiyatlar çok aşağıda seyrediyor. 3 harften oluşan markalardaki market zincirlerinin kendi ürünlerinin kilogramı 148 TL’den ve 600 gramlık özel kavanozdaki ürün de 100 TL’den satılıyor. 460 gramlık çam balı ise 55 TL’ye etiketlenmiş durumda. Fiyatların bu denli düşük olmasının sebebinin toplu alım ve diğer etkenler olarak yorumlanıyor.

bal2

DOĞAL BALIN FİYATI 300’ÜN ALTINDA OLMAZ!

Uşak’ta bal üretimi yapan Mehmet Samancı, doğal balın fiyatının 300 TL’nin altında olmaması gerektiğini ifade etti. Baldaki fiyatların artışının temel nedeninin işçilik ve akaryakıt gideri olduğunu belirten Mehmet Samancı, “Balın fiyatını motorin yani mazot belirliyor. Çünkü yüksek tepelere çıkıyoruz ve burada balı topluyoruz. Aynı zamanda kovanların bakımı ve işçilik maliyetleri de çok yüksek” dedi.

bal3

LAVANTA BALI TAM BİR AFRODİZYAK

Öte yandan kentte son dönemlerde yoğun bir şekilde lavanta bahçeleri oluşturuldu ve lavanta yetiştirildi. Lavantadan yapılan bal ise ayrı bir lezzet taşıyor. Lavanta balını üreten, kavanozlara doldurarak satan Uşaklı bal üreticisi Mehmet Samancı, lavanta balı için “Ölüyü diriltir, diriyi de delirtir” ifadesini kullanıyor.

Lavanta balının tam bir afrodizyak etkisi bulunduğunu belirten Mehmet Samancı, lavanta balının yararlarını şöyle sıralıyor:

-Lavanta balı afrodizyak etkisi yapar ve cinsel gücü artırır.

-Lavanta balı içerdiği proteinle besleyicidir.

-Lavanta balı yaşlanmayı geciktirir.

-Lavanta balı kış döneminde soğuk algınlığına iyi gelir.

-Sindirimi düzenler.

Editör: Ali ARASLI