Sonbaharın sonlarına doğru, Uşak’ın en işlek yerlerinden biri olan Atapark’ta dökülen yapraklar, güzel görüntüler ortaya çıkardı.

23 Eylül 2023’ten itibaren başlayan sonbahar, 21 Aralık 2023’e kadar devam edecek. Havaların soğuk ve sıcak dalgalı seyrettiği şu dönemde, ağaçlar da yapraklarını dökmeye başladı. Sonbaharın gelişiyle birlikte sararan veya kızıllaşan yapraklar, havaların iyice soğuması sonrası dökülüyor.

ATAPARK6

Dökülen yapraklar, Uşak ve diğer illerde zaman zaman güzel görüntüler ortaya çıkarıyor. Uşak’ın işlek noktalarından Atapark’ta da kızıl, sarı ve turuncu renkteki yapraklar, doğal bir fon oluşturdu.

ATAPARK5-1

Dökülen yapraklar, zaman zaman belediyenin görevlendirdiği kişilerce temizleniyor. Öte yandan bu dönemde Uşak Belediyesine bağlı ekipler, parklardaki çiçek ve ağaçların da döneme özgü bakımlarını yapıyor. Kentteki ağaçların yer yer budandığı görülüyor.

ATAPARK4-2

Mevsimsel kayma dikkat çekiyor

Uşak ve diğer illerde normal şartlarda ağaçların yapraklarını dökmesi şimdiye kadar tamamlanıyordu. Fakat mevsimsel kayma bu yıl ciddi anlamda hissedildi.

ATAPARK3-2

Yaz mevsimi normale göre çok daha geç başladı. Bu nedenle sonbahar da bilimsel süreye göre daha geç hissedildi. Yaklaşık 1 aylık bir mevsim kayması göz önüne alınıyor. En önemlisi, bu dönemin mevsim normallerine göre 2,5 ila 3,5 derece daha sıcak seyrettiği kaydediliyor. Bazı meteoroloji uzmanlarının bu kış çok soğuk geçecek ifadeleri de, tartışma konusu olmuş durumda.

ATAPARK2-1

El nino kışı olarak zaman zaman medyada yer alan haberler, hava durumunu tahmin eden uzmanları da ikiye bölmüş durumda. Öte yandan mevsimlerin dengesinin bozulması, kuraklığı da beraberinde getirdi.

Uşak Genç TEMA, Karaağaç göletinde çevre temizliği ve eğlenceli aktiviteler yapacak Uşak Genç TEMA, Karaağaç göletinde çevre temizliği ve eğlenceli aktiviteler yapacak

UŞAK PORT HABER///

Editör: Ali ARASLI