Bugün dolarda ciddi bir yükseliş oldu ve seçimden sonra bir anda dövizde artış olması dikkat çekti. Ekonomistler olması gerekenin yaşandığını belirterek süreci yorumladı. Paramedya.com sitesinden Remzi Özdemir, kurun seçimden önce 20 TL seviyesinde olduğunu ve hükümetin seçimlerin ardından kontrollü bir yükselişe izin verdiğini belirterek, "22 Haziran'da para kurulu var ve yeni başkanla birlikteo bir faiz artışı planlandı. Hem doları o seviyede tutup, hem de dolara bir silah çekeceklerdir. 130 milyar dolar civarında bir kur korumalı hesabı var. Mehmet Şimşek'i en çok korkutan konu bu. Bu borcu nasıl eritebilirler ve buradaki çözülen paranın yeniden dolara gitmemesi için ne yapacaklarını planlıyorlar. 200 milyar dolar gibi devasa bir paraya ihtiyacımız var ve bu parayı Türkiye kısa ve orta vadede karşılayamaz. Mehmet Şimşek dolara artık müdahale edilmemesini istedi. Bu sabah müdahale gördük ama bu kadar sert bir yükseliş beklemiyorlardı. Bu yıllardır bir baskının unsuru" dedi. 

Faiz artırımının çözüm yolunda faydası olacağını belirten Özdemir, Bakan Mehmet Şimşek'in resyonel bir politika sinyali vermesini olumlu buldu. 

KUR KORUMALI MEVDUAT KALKACAK MI?

Uşak Belediyesi’nin sosyal tesislerindeki ucuz çay ve yemek dönemi bitti! İşte zamlı fiyatlar! Uşak Belediyesi’nin sosyal tesislerindeki ucuz çay ve yemek dönemi bitti! İşte zamlı fiyatlar!

Öte yandan bu yorumların benzerleri bir çok ekonimst tarafından yapılıyor. Hatta normal vatandaş da KKM sisteminin ekonominin ilkelerine uymadığını ve bunun sürdürülebilir olmadığını düşünüyor. Mehmet Şimşek'in ilerleyen günlerde Kur Korumalı Mevduat için acil bir çözüm ve iptal talep etmesi de piyasadaki bir diğer beklenti olarak karşımıza çıkıyor. 

Editör: Ali ARASLI